DOHA İZLENİM&ROTALAR


ORTADOĞU’NUN YÜKSELEN YILDIZI

 

Basra Körfezinde yer alan Katar’ın başkenti Doha, sönük bir şehir iken, son 10 yılda Ortadoğu’nun yeni gözdeleri arasına girdi.

Basra Körfezinde yer alan Katar’ın başkenti Doha, kendi halinde bir şehir iken, son 10 yılda Ortadoğu’nun yeni gözdeleri arasına girdi.

Evet Doha’da değerli tarihi antılar veya büyük bir kültür mirası yer almıyor, Ürdün’ün kültür mirası, ne Mısır’ın tarihi, ne Beyrut’un gece hayatı ne de Dubai’nin alışveriş çılgınlığı ile boy ölçüşebilecek durumda değil. Ancak 2008’de açılan mimari harikası İslam Eserleri Müzesi’nin ihtişamlı koleksiyonu, gittikçe hareketlenen kilometrelerce uzunluktaki ‘Corniche’sahil şeridi, ardı ardına açılan dev lüks otelleri, gurme restoranları, canlı kulüpleri ve alışveriş mekanları ve de sene boyunca ev sahipliği yaptığı uluslararası etkinlikleri ile, Orta Doğu’nun en çok talep gören tatil noktalarından birisi olma yolunda ilerliyor.

 

 

 

Katar üç tarafı denizlerle kaplı bir ülke. Nüfusun %80’i başkent Doha’da yaşıyor, ülkenin geri kalan alanı tamamıyla çöl. Ülke nüfusunun 200,000’i Katar’ın yerlilerinden, 500,000’i ise dünyanın her yerinden gelen ‘çok uluslu şirket çalışanı expat’ler ve ailelerinden oluşuyor.

Daha önceleri inci avcılığı ve balıkçılıkla geçinen Katar, son 20 yılda petrol ve doğalgaz rezervlerinin keşfedilmesi ile inanılmaz zenginleşti.

Bugün Katar dünyanın en büyük doğalgaz ve petrol kaynaklarına sahip. Ayrıca membalarından fışkıran doğal kaynak suları ile tüm Orta Doğu’nun içme suyunu karşılamaya başladı. Ülke vatandaşı başına düşen yıllık ortalama 27,000 USD geliri ile dünyanın en zengin ulusu olma yolunda ilerliyor. Katar vatandaşı iseniz eğitim, sağlık hizmetleri ve ülke içi telefon konuşması bedava.

 

 

 

 

Yeni Sanat Destinasyonu Doha

Katar’ı bir sanat destinasyonuna dönüştürmeyi amaçlayan İslam Eserleri Müzesi MIA ihtişamlı bir havai fişek gösterisinin ardından Yo-Yo-Ma konseri ile Kasım 2008’de kapılarını ziyaretçilerine açtı. Louvre müzesinin mimarı I.M. Pei tarafından tasarlanan müze adeta bir şiir gibi. Müzede İran’dan Türkiye’ye, Mısır’dan Irak’a, Hindistan’dan İspanya’ya yüzlerce yıl geriye giden el yazmaları, kıyafetler, çiniler, seramikler, halılar, mobilyalar ve diğer eserlerden oluşan, dünyanın en büyük İslam eserleri koleksiyonu yer alıyor. Tüm bu farklı ülkelerden gelen koleksiyonların yer aldığı bina, cami, avlu, çeşme ve kale mimari geneleklerinden esintiler taşıyor, ve İslam mimarisinin özüne sadık kalarak tasarlanmış.

Kubist bir yaklaşım ile kare ve sekizgen blokların üstüste gelerek yaratılan mekanda, geleneksel İslam motifleri, modern malzemeler ve çağdaş tasarımlarla buluşmuş; yer döşemelerinden, merdiven süslemelerine, aydınlatmalardan zarif vitrinlere her detay çok sade ancak şık. Fuzuli hiçbirşey içermeyecek şekilde basit ancak çok güçlü bu mimari harikası, Doha’ya gitmek için başlı başına bir sebep.

 

Katar Ulusal Müzesi ise başka bir cevher. Corniche üzerinde konumlanmış ve yakın zamanda restore edilmiş bir sarayda yer alan müze alanı iki farklı bölüme ayrılmış. Bir bölümde müze, diğer bölümde ise büyük bir akvaryum bulunuyor. Bina 1980’de geçirmiş olduğu restorasyon ile, İslam Mimarisi Restorasyon ve Rehabilitasyonu alanında verilen prestijli Aga Khan ödülüne de layık görüldü.

Corniche’in güney kıyısında 140.000 metrekarelik alanı kaplayan Katar Ulusal Müzesi’nin ikinci fazı ise, dünyaca ünlü mimar Jean Nouvel’in çöl gülü formundan ilham aldığı tasarımı ile hayata geçti. 40.000 metrekarelik alanı kaplayan içine geçmiş pavyonlardan oluşacak sergi alanı, Katar’ın geleneksel kültürü ve Körfez ulusunun yaşadığı hızlı değişim ve modernleşmenin sentezini yansıtacak bir mimaride hayat buldu. Müzede bölgenin doğal, sosyal ve kültürel tarihi ve de modern gelişmeleri yansıtan eserler yer alıyor. Yerden büyüyormuş gibi görünen eğimli, birbirinin içine giren kum renkli disklerden oluşan bina, çöl gülünün bıçak gibi taç yapraklarının görünümünü andırıyor. Nouvel, müzenin, geleneksel olarak çölde ticaret yolu üzerindeki ticaret, bilgi ve insan akışını destekleyen “kervansarayların” modern bir yansıması olduğunu söylüyor.

Yine Corniche üzerindeki Jean Nouvel imzası taşıyan Burj Doha Kulesi ise adeta körfez şehrinin silüetini yeniden şekillendirdi. Narin ve incecik işlenmiş bir dantel görünümündeki çelik oyma kafes 231 metre yüksekliyor. Tepesi yuvarlak bir kubbe ve uzun ince bir paratoner ile tamamlananan gökdeleni kafes gibi saran çelik, geleneksel oyma tekniği olan mashrabiya stili ile işlenmiş. İçeriden binayı direkt gün ışığından koruyan bir kalkan iken, dışarıdan bir sanat eseri görünümü kazandırıyor. 49 katta 110,000 m²lik bir alana sahip binanın %40!ını yeşil alanlar ve dikey bahçeler kaplıyor. Jean Nouvel bu bina ile Katar’ın en cesur ve yaratıcı mimarisine imza atmış durumda.

 

Şehrin merkezinde 2009’da inşaa edilen 195 metre yüksekliğindeki Tornado Tower ise iddialı mimari dönüşümü simgeleyen başka bir gökdelen.

 

2012’de ise yeni Doha Uluslararası Havalimanı yolcuları ağırlamaya başladı. Eskiden Doha havalimanı yılda 4.5 milyon yolcu ağırlarken, yeni havalimanı 2015’de yılda 320.000 uçuş ile 50 milyon yolcu ve ağırlamaya başladı. Havalimanına indiğinizde sizi Tom Claassen’in Arap antilop enstelasyonları ve Urs Fisher’in ayı şeklindeki dev lambası karşılıyor.

 

Açık hava çağdaş sanat müzesine dönüşmeye rastlayan Doha’da şehrin dört bir yanında enstelasyonlara rastlıyorsunuz: MIA müzesinin yanında Richard Serra’nın yedi çelik levhadan oluşan eseri, Katara Village’da Lorenzo Quinn’in The Force of Nature, Kordon üzerinde Sabah Arbilli’nin kaligrafi heykeli, Damien Hirst, Sara Lucas, Tony Smith, El Seed, Louise Bourgeois, Anne Geddes, Ahmed Al Bahrani’nin işleri, ve şehir dışında Zekreet yakınlarında yine Richard Serra’nın 15 metre yüksekliğindeki çelik plakaları East West / West East Doha’da görebileceğiniz eserler.

 

Doha’nın yeni projeleri arasında ünlü mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan Katar Fotoğraf Müzesi, 37 yeni otel, ve de dev Doha Liman yer alıyor.

 

Doha Rotaları

Müzeler ve çağdaş mimari haricinde geleneksel bir merkez görmek isteyenler için Souq Wakif, labirent gibi dar sokak ve geçitlerindeki kerpiç binaları, ahşap cumba ve kapıları ve Pazar satıcıları ile tarihi bir açık hava çarşısı. Souq Wakif içinde yer alan Wakif Art Centre, Katar ve Orta Doğu Sanatına ait birçok etkinlik, sergi ve kurs düzenleyen bir sanat ve yaratıcılık merkezi. İçindeki Third Line sanat galerisi ziyarete değer.

Katara Village ise şehrin en iyi deniz mahsülü restoranlarına, etkinlik merkezi olan amfitiyatroya ve Katar Film Enstitüsüne ev sahipliği yapan eğlence merkezi. Mahasil pazarı ise geleneksel kerpiç binaların canlandırıldığı yapay bir tarihi kasaba.

Bakanlıklar, alışveriş merkezi, oteller ve residanslara ev sahipliği yapan gökdelenler bölgesi City Center ise şehrin son 10 yılda yaşadığı dönüşümün temsilcisi.

Sahil şeridi boyunca uzanan kordon Corniche Caddesi 2 saatlik bir yürüyüş rotası. West Bay ve Al Dafna boyunca uzanan kordon üzerinde MIA İslam Eserleri Müzesi, restoranlar, gökdelen oteller, kaligrafi heykelleri yer alıyor. Kentin 1 kilometre açığında denizde yer alan Banana Adasına gitmek için iskeleden tekneler kalkıyor.

Pearl Adası ise lüks residanslar, dünyanın en pahalı markalarının butikleri, şık motor yatlar, otel ve restoranlara ev sahipliği yapan, inci şeklinde tasarlanmış başka bir yapay ada.

 

Çölü Yaşamak

Doha’nın 100 kilometre batısında Zekreet ve de 100 kilometre güneyinde yer alan Mesaieed çölleri, muhteşem doğa deneyim ve maceraları sunuyor. Bakir çölün muhteşem manzaralarını izleyerek kum tepelerinin üzerinde 4x4ler ile çöl safarisi ya da kumul tepelerinin oluşturduğu dik yamaçların üzerinden kum sörfü (sandboarding) yapmak mümkün.

Çölde doğa ile başbaşa kalmak, yıldızların altında uyumak, kimsenin olmadığı yerlerde denize girmek ve uzun 4*4 sürüş deneyimi yaşamak isterseniz, lüks bir kamp konaklaması sizin için ideal. Regency Sealine Camp, 15 lüks bedevi çadırı ile en iyi kamp oteli.

 

Kışta Yaz Yaşamak İsteyenler İçin İdeal

Kışın ortasında yaz yaşamak için ideal bir iklimi olan çölün denizle buluştuğu Doha, spor, macera, sağlık ve güzellik düşkünleri için adeta bir cennet.

Kristal berraklığında ılık deniz ise çok çekici. Yüzmek için en güzel plajların yer aldığı adresler ise Katara Cultural Village, Dukhan Beach, The Inland Sea ve Sealine Beach Resort. Dünyanın en güzel spalarının bulunduğu şehirde çeşit çeşit güzellik bakımları ve masajlar ile yeniden doğmak mümkün.

Dalgıçlar için ise denizin altındaki taze nehir yatakları ve su altı hayatını keşfedilmeyi bekliyor.

 

Ne Zaman Gidilir?

Doha’yı ziyaret için en uygun zaman kum fırtınalarının olmadığı ve havanın biraz serinlediği dönem olan Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları. Ancak 15 Aralık ile 15 Şubat arası denize girilmiyor.

 

Sene Boyunca Uluslararası Etkinlikler
PGA Golf Turnuvasının Katar ayağı olan Katar Masters için golfçüler her sene şubat ayında Doha’da toplanıyor. Her sene önemi daha da artan turnuva, 2 milyon$’lık ödülü ile dünyaca ünlü golfçülere ev sahipliği yapıyor.

Mart-Nisan ayları arasında Dünya Powerboat Şampiyonası Doha’da gerçekleşiyor.

Her yıl Nisan’da Emir GCC Deve Yarışları, Ekim ayında ise Katara Cultural Village’da Uluslararası Doha Tribeca Film Festivali yer alıyor.

Her yıl Mayıs ayında düzenlenen ‘Festival of the Senses’ ise Ritz-Carlton otelinin bahçesinde kurulan koku, tat, doku ve görmeye özel 4 çadırda insan duyularını keşfe çıkıyor. Katar 2022’de Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak, Doha’da körfezin içinde denizin üzerine dev bir stadyum inşaa ediliyor.

 

 

MÜZELER GALERİLER
MATHAF (Arab Museum of Modern Art), 1840’lardan başlayaran Arap yarımadasındaki sanatsal gelişimi aktaran modern Arap sanat müzesi MATHAF, şehre 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Al Luqta, Education City
Museum of Islamic Arts, Al Corniche
Qatar National Museum, Al Corniche
Al Wajbah Kalesi , Al Wajbah, Al Rayyan
Qatar National Theatre, Al Rumalia, Al Corniche
Doha Golf Club, West Bay Lagoon

 

 

 

Doha Otel, Restoran, Kulüp  ve Alışveriş Rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/doha-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir