CUNDA REHBERİ

OTELLER

Merkezdeki Oteller

 • Moshinos Otel, Cunda’ya çok eskiden gönül veren Seda Hanım, eski bir Rum evini özenle yeniden inşaa ederek, antika vazolar, aynalar ve objeler ile bezemiş, kapılara astığı mor renkli kurutulmuş çiçekler ile şenlendirmiş, huzurlu bir ev ortamı yaratmış. Kahvaltısı dört dörtlük, çalışanları güleryüzlü ve misafirperver, lokasyonu adanın en güzel sokakları olan Tumbalı ve Cumhuriyet sokaklarının kesişimine çok yakın. Huzuru, dinginliği ve ruhunuza işleyen detayları ile otantik bir Cunda deneyimi için ideal.
 • Mola Otel, Cunda’nın merkezine ve plajına sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan ancak bir yandan da kalabalık ve gürültüden uzak gizli bir vaha Mola. Bölgenin mimarisine uygun tamamen doğa dostu malzemelerle yapılan binası, Tulya Madra’nın imzasını taşıyan zevkli, modern ve ferah Deluxe ve Suite odaları, geniş ve yemyeşil avlusu, harika bir serinleme havuzu, yörenin en taze ve doğal ürünleriyle hazırlanan açık büfe Ege kahvaltısı, Cunda değirmeni formunda tasarlanmış deniz manzaralı barı, adayı keşfetmek için kullanabileceğiniz bisikletleri, uzman ellerden rahatlatıcı masaj terapileri ile adanın en donanımlı ve lüks oteli. Bir tasarım oteli andıran Mola otel, konfor, keyif ve modernlik arayanlar için ideal.
 • Sobe Otel, Tarihi taş Rum binasına eklenmiş modern dokunuşlar ile başka bir cennet köşesi.
 • Kuleli Konak Pansiyon, Başka bir tipik Rum evi, tepesindeki tarihi kuleden manzarası harika.
 • Begonvilla Evleri, Tepe bir mahallede yer alan bahçe içindeki muhteşem restorasyonlu 2 taş evin özenli dekorasyonu, bahçesi ve manzarası gerçekten çok keyifli.
 • Nisi Otel, Taksiyarhis Kilisesine bakan kocaman bahçesi çeşit çeşit çiçekler, bitkiler ve ağaçlar ile bezenmiş. Dekorasyonu daha geleneksel olan Nisi, nispeten büyük otel hissiyatı yaşamak isteyenler için ideal.
 • Yundantik Cunda Konakları, Üç taş ev ve ortasındaki bahçe ile daha geleneksel bir deneyim arayanlar için güzel bir alternatif.
 • Ziya Bey Konağı, Antikalar, yatak başları, berjerler ile bezenmiş keyifli bir geleneksel konak.
 • Güle Butik Otel, Siyah Lale Otel ve de Ekatonisos Pansiyon ise yine eski Rum evi restorasyonu ile hayata geçirilmiş şirin mi şirin daha uygun fiyatlı alternatifler.

Koy ve Tepelerdeki Oteller
Ortunç Club
Adanın en güzel koyu olan Ortunç’ta yer alan bu otel, çam ve zeytinlerin arasında kaybolarak birkaç gün inzivaya çekilmek ve deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal.
Bıyıklı’nın Yeri
Pateriça 1 köyünde yer alan köy evi, Cunda Adası’nın gözlerden uzak bir koyunda, manastırlarla çevrili bir tabiat parkında denize çok yakın bir mesafede keyifli bir inziva köşesi.

Kaz Dağlarında Otel

Teomida Otel
Cunda’ya 20 dakika mesafede İda Tepesinde yer alan Teomida manzarası, dekorasyonu ve atmosferi ile gerçekten büyüleyici. Bir yandan Kaz Dağları havası almak bir yandan da adaya gidip gelmek isteyenler için ideal.

PLAJLAR

 • Sobe Plaj – Pateriça 2. köy
 • Mola Beach – Mola Oteli plajı, dışarıdan ücretli girişi mevcut.
 • Bıyıklı’nın Yeri – Pateriça Köyü
 • Ortunç Otel Plajı – Ortunç Koyu
 • Ada Camping Halk Plajı – Ortunç Koyu
 • Alibey Kulüp – Üçkuyular
 • Çataltepe Halk Plajı

 

 

RESTORANLAR

Adanın meşhur kahvesi Taş Kahve‘de bir ada çayı içmeden ve önündeki lokmacıdan çifte kavrulmuş susamlı lokma yemeden dönmeyin.

Kavrulmuş bademli Kavala kurabiyesi, damla sakızlı kurabiye, lor kurabiyesi ve lor tatlısı için ise Çarşı Caddesi üzerindeki Karadeniz Pastanesi’ne mutlaka uğrayın.

 

ÖĞLE YEMEKLERİ

 • Lal Girit Cunda – Emine Hanım ve Yusuf Bey misafirlerine daima en doğal ürünlerle en lezzetli yemekleri sunmayı amaç edinmiş dünya tatlısı insanlar. Girit kökenli Emine Hanım hangi otun yanına ne yakışır ince ince düşünerek mevsimine göre taze yöresel otlardan harika lezzetler hazırlıyor.
 • Fysko Narlı Bahçe, Cunda merkezin dar bir sokağında yer alan taş evin şirin ve minik bahçesinde, ev yapımı Ege lezzetleri
 • Sardunya, Cunda Çarşı girişinde çeşit çeşit otlar ve zeytinyağlılar ile leziz ev yemekleri
 • Bıyıklı’nın Yeri – Pateriça 1. köy sahilinde meze, salata ve balık keyfi
 • Sobe Plaj – Pateriça 2. köy sahilinde otlu köfte, domates salatası, ezineli ege salatası, tost ve makarna gibi hafif lezzetler

AKŞAM YEMEKLERİ

 • Ayna, Taş Kahvenin hemen arkasında yer alan Ayna adeta bir vaha. Yüksek tavanlı, yan duvarında dev bir ayna asılı, barın arkasındaki ahşap raflarda çeşit çeşit zeytinyağı sergilenen, ferah ve yalın bembeyaz bir mekan Ayna tartışmasız adanın en özel ve özenli lezzetlerini sunuyor.  İstanbul’dan yıllar önce adaya göç etmiş Nihal Hanım, her mevsim yörenin sunduğu nimetleri hem geleneksel tarifleri koruyarak hem de yeni yorumlar katarak en özenli şekilde sofralara taşıyacak yaz-kış açık bir restoran hayali ile açmış Ayna’yı. Ve kesinlikle başarmış. Ardından 2000 yılında İstanbul’dan gelen kızı Ezgi’de eklenmiş annesinin başlattığı bu mekana. Yakında Ezgi’nin hazırladığı Ayna Günlüğü kitabı çıkıyor. Mekana özel 40 Enginar yemeği tarifi sunacak bu kitap hem bir Ayna hem de Cunda günlüğü. Ayna’nın mutfakta kullandığı her malzeme yerel ve mevsimlik. Doğal otlar ve yetiştirilen sebzeler Patriçya’dan geliyor, zeytinyağları bayıldığımız Kürşat zeytincilikten. Bahar lezzetleri arasında neler mi var? İzvinya (yabani kuşkonmaz), Papules otlu salata, lorlu kabak çiçeği dolması, etli kabak ve biber dolmaları, deniz ürünleri, kısık ateşte ağır pişen yoğurtlu tarçınlı oğlak, lor kremalı sorbet ve lorlu tatlılar. Kahvaltı ile başlayarak akşam yemeğine kadar hepsi birbirinden özenli ve özel çeşit çeşit lezzetin tadına varabilirsiniz.
 • Bay Nihat, Bir Cunda klasiği olan balıkçı Bay Nihat, lezzetli mezeleri, otları, deniz mahsüllerini, İstanbul servis anlayışı ve İstanbul fiyatlarında sunuyor.
 • Cunda Körfez,  Yeni açılan Cunda Körfez kalabalık sahil şeridi yerine iki paralel meydanda yerini almış. Tüm mezeleri ve balıkları tazecik, özenle pişiyor. Fiyatları ise çok daha makul.
 • Uno, Adanın merkez sahilinin sonuda yer alan aile işletmesi Uno lezzetli Pizza & Makarnalarının yanı sıra Izgara Ahtapot ve Balık füme gibi deniz mahsülleri de sunuyor. Kalabalıktan ve gürültüden uzak mekanda zevkli müzikler eşliğinde mohitoları ve de harika kahvesi ile de beğeniliyor Uno.
 • Nesos, Sahilde balık yemek isteyenler için yine leziz ve de Bay Nihat’a göre azıcık daha uygun fiyatlı başka güzel bir alternatif.
 • Moshos, Yunan Tavernası Moshos, gecenin ilerleyen saatlerinde kapıları kapatıyor ve canlı Rum müziğine geçiyor.

 

 

SANAT & ALIŞVERiŞ

CUNDA ADRESLERİ

 • Atölye Patika, Namık Kemal Mahallesi, Selamet Caddesi No:9 / Atölye Patika, doğal ve yalın yaşam kültürünü amaçlayan ve destekleyen çok yönlü bir sanat ve zanaat atölyesi. Maharetlerini, tutkularını ve tecrübelerini paylaşmak isteyen sanatçı, zanaatkar, müzisyen, yazar, otacı, simyacıların atölyelerini düzenleyen bir paylaşım alanı. Ayrıca Patika toprak ananın sunduklarına saygılı ve minnettar bir anlayış ile, sürdürülebilir ve kendi kendine yeten çevre dostu sistemler geliştirme etkinlikleri düzenleniyor Kurucusu Seramik sanatçısı Emine Boyner Kürşat ve eşi zeytinci Ali hem seramik, hem de budanmış zeytin ağaç kollarından ahşap objeler yapımı üzerine atölyeler, kağıt ve sabun yapımı atölyeleri veriyorlar. Cunda’nın tarihi sokaklarında muhteşem bir eski taş Rum binasında yer alan, yaz-kış açık atölyeye mutlaka uğrayın, seramikler, ahşap el işi sofarlık objeler, el yapımı bitkisel sabunlar, aromatik ve şifa niyetine otlar, el yapımı kağıt defterler kalbinizi fethedecek.

 • Heves Berksu Seramik Atölyesi ve Dükkanı, Cumhuriyet Cad. 32A /Seramik sanatçısı Heves Berksu’nun kendi adını taşıyan mini minnacık atölyesinde, hem kendi tasarladığı zarif, yalın, zevkli seramik ve porselenlere bir göz atıp satın alabilir,  hem de Pazartesi ve Çarşamba günleri porselen ve seramik atölyelerine katılabilirsiniz. Yaz kış açık.
 • Little Buddhart Galerisi, Cumhuriyet Caddesi no 17Kasım 2014 ‘te Cunda Adası’nda yaşayan Fotoğraf Sanatçısı Emine Berkan, Floret Desaban ile birlikte Ada’ya ilk sanat galerisini kazandırmış. Galeri ismini yakın çevresinde Küçük Buddha (Little Budhha) diye tanınan Emine Berkan’dan ismini alıyor. Emine Berkan ve Gülgün Haksal’ın çalışmalarının bulunduğu artshop ile özgün Ayvalık hediyelikleri sunan mekânda, Resim, heykel, fotoğraf, seramik, vitray sergileri, work shoplar, film gösterimleri de gerçekleşiyor.
 • Tarla Kuşu Gurmeko, Mithatpaşa Mah. Hükümet Caddesi No:14A / Zeytin, Zeytin Yağı, Sabun, Organik çam fıstığı, bal gibi yerel üreticilerin el emeği göz nuru ürünlerini satan dükkan, lokal ekonomisine katkıda bulunurken, sağlıklı, ekolojik ve sanatla dolu bir yaşamı desteklemeyi prensip edinmiş.
 • Allı Pullu, Cunda Çarşı Caddesi 12 , Cunda / Kuzey Ege Bölgesi Dağ köylerinde yaşayan Yörklerin giyim tarzından esinlenerek ve sandıklardan çıkan eski oya, Yemeni ve kanaviçe gibi malzemeler kullanılarak tamamı elde yapılan bez bebekler ve aksesuarlar bulunmakta.
 • Anatolian Arts, ATATÜRK CAD. NO:63 , Cunda / Hediyelik Eşya ve Aksesuar mağazasıdır. Organik boyalarla el boyaması pek çok dekoratif ürün bulunmaktadır
 • Obsession, Cunda Eski Yol Son Durak karşısı / Tamamı el yapımı ahşap dekoratif malzemeler.
 • Karma, En orjinal yazlık kıyafetler ve plaj tunikleri için doğru adres.
 • Gümüş Koleksiyon, Gümüş ve renk renk doğal taş takılar
 • Vino Şarap Evi, Çeşit çeşit likör: Itır, yabanmersini, reyhan, karabaşotu, cadıkazanı, kuşburnu, zencefil, pomela, kiraz.
 • Has Ada Zeytinyağı Butiği, zeytinyağı ve sabun, şampuan, güneş yağı, losyon, yoğun bakım kremi, el kremi ve çeşitli iyileştirici kremler gibi zeytinyağı türevleri cenneti.
 • Pateriça Ada Mandırası ve Cunda Mandırası çeşit çeşit peynir sunuyor: Kelle peyniri, köy peyniri, tulum ve lor peynirleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval