CORTİNA D’AMPEZZO: DOLOMİTLERİN KRALİÇESİ

Nefes kesen dramatik manzaralar, harika lezzetler, bomboş upuzun pistler, muhteşem kar, güleryüzlü ve rahat insanlar… İşte Cortina d’Ampezzo’nun özeti.

Alp dağlarının bir parçası olan Dolomiti sıradağları, İtalya’nın en güzel kayak merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Cortina bugüne kadar Avrupa’da gördüğüm en muhteşem manzaralara sahip kayak merkezi. Alp’lerde görmeye alışmadığım gri, sarı ve kahve renkli katman katman kayalar adeta dev bir kanyonu andırıyor.  Katmanlar arasında biriken karın parlak beyaz rengi ile kayaların değişen renkleri keskin tezatlar oluşturarak muhteşem bir tablo yaratıyor. Dev heykeller gibi yükselen kayaların tepesinde rüzgarla uçuşan karlar ise kayalara canlıymış gibi bir hava veriyor. Sanki öfkeli kaya tanrıları, her an hareketlenip yürüyüşe geçecekmiş gibi masalsı bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu arada gökyüzü cam göbeğinden turkuaza, parliament mavisinden laciverte mavinin her tonunu aynı anda sergiliyor. Hele gün batımlarında gökyüzünde mor ve kırmızı ışık hüzmeleri oluştuğunda kayaların katmanlarının renkleri o kadar hızlı değişiyor ve kızıla çalmaya başlıyor ki sanki kayalar alev alev yanıyor.

Liftlerden her çıkışınızda kayaların bu olağanüstü oluşumlarını hayretle izlerken, her inişinizde pistlere çamların arasından muhteşem vadi ve köy manzarasını seyrediyorsunuz. Yani sadece kayak kaymakla kalmıyorsunuz, görsel bir şölen yaşıyorsunuz.

Cortina’nın en keyifli taraflarından birisi kayakçı yoğunluğunun az olması ve çamlar sayesinde rüzgar ve kar yağışından korunabilmesi.

Bazı kar yağan günlerde pistlerde sadece biz vardık. Lapa lapa yağan kar, çam ağaçlarını bembeyaz pamuk şekerlere dönüştürürken, her yeri kaplayan mutlak sessizlik müthiş huzur vericiydi. Puf puf taze karların üzerinde kayaklar ile akıyormuşçasına kaymak müthiş bir deneyim. Bol kar konusunda da epey bereketli Cortina. Pist dışında güneş almayan korunaklı yamaçlarda bol kar uzun süre ağırlaşmadan dayanabiliyor.

Ancak genel olarak offpist kayağına uygun değil Cortina. Hem off pist çıkmak yasak, özel pist polisleri pist dışına çıkmak isteyenleri uyarıyor ve de uyarılara uymayanların lift biletlerini alarak cezalandırıyor. Hem de sık ağaçlar çok fazla off pist seçeneği sunmuyor. Kayılabilecek genişlikteki alanlar taze kar yağdıktan hemen sonra off pist meraklıları tarafından çiziliyor.

 

NASIL GİDİLİR?

Cortina Venedik havalimanına 2 saat uzaklıkta, Havalimanından Cortina kayak merkezine shuttle servisi bulunuyor.