CAPE TOWN İZLENİM & ROTALARI

YENİ DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI
2010 Dünya Kupasına ev sahipliği yaptıktan sonra daha da gözde hale gelen Güney Afrika Cumhuriyeti’nin incisi Cape Town yeni açılan şık ve butik oteller, restoranlar, sanat galerileri, butikler ile çok daha heyecan verici.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en sihirli şehri CapeTown, dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafyada hem doğanın cömertliğini hem de farklı kültürlerin harmanını deneyimlemenize imkan tanıyor. Cape Town’un asıl sihiri, doğayı ve insanı acelesiz ve kaygısız bir atmosferde buluşturması.

 

Mevsimlerin ters yüz olduğu Güney Yarımküre’de herşey daha keskin, doğal ve vahşi; gökyüzü daha keskin bir parlaklık taşıyor, görkemli Atlantik Okyanusunun sert dalgaları köpürerek kıyıya vuruyor, tepeler sert yamaçlar ile yatay düzlemi bir anda bölüyor… Ümit Burnunda tüm gemicileri bezdirmiş sert rüzgar dur durak bilmeden yüzünüze çarpıyor, ihtişamlı Masa Dağının tepesinde gün batımları mavi, kırmızı ve mor renkleri ile dramatik bir gökyüzü sergiliyor. Doğa tüm cüretkarlığı ile sizi büyülüyor.

 

 

Dünyanın en çeşitli soy kütüğüne sahip şehirlerden birisi olan kosmopolit Cape Town’da, yerli Afrikalı Khoi and San çiftçileri, İngiliz ve Hollandalı denizciler, Hintli ve Asyalı esirler, ve göçmenlerin karması bugünkü halkı oluşturuyor.

 

Sahil şeritlerine dizilmiş evleri, otelleri, restoranları, barları ile cıvıl cıvıl, muhteşem üzümlere ev sahipliği yapan şarap bağları ve gurme restoranları ile sofistike, salaş çevre balıkçı kasabaları ile sakin ve rahat , yanıbaşındaki okyanus ve safari rotaları ile alışılmadık fauna ve vahşi yaşamı ile doğayla içiçe.

 

Peki herşey bu kadar mükemmel mi Cape Town’da? Gelir seviyesindeki uçurumunun çok yüksek olduğu şehirlerden Cape Town’nın bir köşesinde süper lüks hayatlar yaşanırken; diğer tarafta ne yazık ki sefalet yaşanıyor. Bir yandan okyanus kıyısında, şehre kol kanat geren Table Mountain’ın eteklerinde lüks villalar, şık restoranlar, hareketli gece kulüpleri ile parlak hayatlar yaşanırken, diğer yanda Township denilen gecekondu mahallelerindeki barakalarda ezilmiş siyahlar açlık ve yoksukluğu yaşıyor.

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Akdeniz sahil iklimini yaşayabileceğiniz Cape Town’da tüm yıl boyunca ziyaret edilebilir. Plajların keyfini çıkarmak istiyorsanız Aralık, Ocak ve Şubay ayları doğru zaman.

 

 

 

 

Cape Town Otel, Restoran, Kulüp  ve Alışveriş Rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/cape-town-rehberi/

 

Cape Town yakınlarındaki Şarap rotaları için: http://www.yolculukterapisi.com/cape-town-sarap-rotalari/

 

 

 

 

 

CAPETOWN ROTALARI

CAPE TOWN İÇİNDE:

 • Robbens Adası harika coğrafyasında hem nesli tükenmekte birçok kuş ve penguene ev sahipliği yapıyor, hem de Güney Afrika’nın politik tarihinin önemli bir parçası. 27 yıl boyunca Nelson Mandela’nın hapsedildiği cezaevindeki hücresini görmek mümkün.
 • Table Mountain: CapeTown’un görkemli manzaralarına ve muazzam günbatımına şahit olmak için teleferik ile Table Mountain (Masa Dağı)’a çıkmak kesinlikle şart.
 • Golden of Africa Museum: Afrika altınlarının tarihine dair eserlerin dünyada ilk kez sergilendiği müzede altınından yapılmış etkileyici eserlerin yanı sıra dünyaca ünlü “Golden Lion”ı görmek mümkün.
 • Güney Afrika Müzesi: Eski medeniyetlerden kalma fosillere ev sahipliği yapıyor.
 • Güney Afrika Ulusal Müzesi: Güney Afrikalı sanatçıların resim ve heykellerine ev sahipliği yapıyor.
 • District Six, eskiden farklı etnik köklerden gelen karma bir topluluğa ev sahipliği yapan bölge yeniden canlanıyor. Restore edilmiş bir tarihi kilisede District Six Museum (25A Buitenkant Street) fotoğraflar ve el sanatları ile geçmiş dönemin anısını yaşatıyor.
 • Two Oceans Akvaryumu, W&A Waterfront’ta yer alan akvaryum, köpekbalıkları, balinaları, balıkları, yosunları ve mercanları ile okyanus deniz altı yaşamını deneysel ve görsel bir şölen atmosferinde yaşatıyor.
 • Diamond Museum, Waterfront’ta yer alan bu müze pırlantanın tarihini, zaman içindeki gelişimini, işlenişini, ve işlevlerini hikayeler ile deneysel bir şekilde sergiliyor.
 • Kirstenbosch Botanik Bahçeleri: Dünyanın en ünlü botanik bahçeleri arasında yer alan Kirstenbosch Botanik Bahçeleri, sadece Cape Yarımadası’nda bulunan çok çeşitli ağaç ve bitki türlerini barındırıyor.
 • Bo Kaap: Cape Town’a esir ticareti ile gelmiş Malezya’lı müslümanların mahallesi rengarenk boyanmış şirin evleri ile görülmeye değer.
 • Macera ve Adrenalin: Cape Town’a gitmişken dalga sörfü veya dünyanın en yüksek bungee jumping atlayışını deneyebilir, dev beyaz köpekbalıkları ile dalabilir, ya da nefes kesici manzaraların üzerinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz.
 • Gansbaai: Yaklaşık 40.000 adet fok kolonisine ev sahipliği yapan Gansbaai, avlanmak için gelen Büyük Beyaz köpekbalıklarını ve balinaları izlemek için en iyi noktalarından birisi. boyu 6 m, ağırlığı ise 3 tona ulaşan büyük beyazları yakından görmek için kafes dalışı yapmak ise ayrı bir macera sunuyor.:
 • PLAJLAR: Camps Bay, Llandudno PLajı, Clifton Plajları: 2. Plaj lokallerin, 3. plaj gaylerin, 4. Plaj ise herkesin!, Bakoven Plajı lokallerin gittiği gizli bir plaj
 • GÜN BATIMI ADRESLERİ: Table Mountain, Lion’s Head (Table mountain ve Signal Hill arasındaki tepe), Clifton Sahili, Camps Bay Sahili

 

 

CAPE TOWN YAKINLARINDAKİ SÜRÜŞ ROTALARI

 • Cape Point ve Ümit Burnu: Afrika kıtasının ucunda yer alan Cape Point ve Ümit Burnu Atlantik Okyanusu’nun Benguela akıntısıyla Hint Okyanusu’nun Agulhas akıntısının kesiştiği noktalar. Sert rüzgarları, akıntıları ve dalgaları ile tarihte tüm kaşif gemicilerin en zorlandığı bu coğrafyanın vahşi doğası ve manzaralarını mutlaka deneyimlemek lazım.
 • Boulder Koyu: Nesli tükenmekte olan Jack-Ass Afrika penguenlerine ev sahipliği yapan bu koyda penguen kolonilerinin denize atlayışlarını ve güneşlenmelerini seyretmek gerçekten çok zevkli.
 • Kalk Bay antika dükkanları ve harika restoranları ile rustik bir deneyim sunuyor. Öğle yemeği için en keyifli restoranları; Polana Bar (Kalk Bay Harbour, Kalk Bay, +27 21 788-4133), Olympia Cafe & Deli (134 Main Road, Kalk Bay,+27 21 7836396), Kalky’s (Tel: +27 21 788 1726) ve Harbour House (+27 21 788 4133). Ayrıca Kalk Bay Books kitapçısında Afrika’ya ait orjinal kitaplar ve müzik cd’leri bulmak mümkün.
 • Simon’s Town, Muizenberg, Fishhoek ve Kalk Bay rotasını izleyerek dağın öbür tarafına geçip, Chapman’s Peak yolunu alarak Hout Bay’den geri dönerek yarım adanın etrafında bir tur atabilirsiniz. Yarım gün süren bu turda aynı gün içinde hem Atlantic okyanusunu hem de Hint Okyanusunu deneyimleyebilirsiniz. Yol boyunca kasabalarda durup kısa gezinti yapabilir ve öğle yemeği için Simon’s Town’da Bertha’sHout Bay’de Chapman’s Peak Hotel& Restaurant ya da Noordhoek’teki Red Herring’de mola verebilirsiniz.
 • CapeTown’a bir saatlik uzaklıkta Hermanus kasabasından başlayarak Port Elizabeth’e kadar sahil boyunca ilerleyen Garden Route muhteşem manzaralar sunuyor. Çok şirin bir sahil kasabası olan Hermanus, Ağustos ve Kasım ayları arasında Southern Right balinalarının göçünü izlemek için en uygun nokta. Hermanus’ta bir gece konaklamak isterseniz butik bir otel olan Birkenhead House ve Villa okyanus kıyısında kayaların tepesinden enfes manzaralar sunuyor.
 • Cape Town’a 2 saat uzaklıkta doğu sahilindeki Arniston çok güzel bir balıkçı kasabası. Gitmişken Breede nehrinde bot gezisi ve 70.000 yıllık insan eliyle yapılmış dünyanın en eski duvar resimlerini görebileceğiniz Blombos mağaralarını ziyaret edebilirsiniz.
 • Sanbona Wildlife Reserve: Montagu yakınlarında Cape Town’a 3 saat uzaklıkta yer alan Sanbona Wildlife Reserve aslanları ile ünlü. Ayrıca büyük 5’liyi, antilopları, zürafaları ve babunları görme şansı sunuyor.
 • Şarap Vadileri: Şarap üretiminde dünya klasikleriyle yarışabilecek düzeye gelen enfes yeni dünya şarapları arasında Güney Afrika şarapları da yer alıyor. Cape Town’a çok yakın Constantia, Franschhoek, Stellenbosch ve Paarl şarap vadilerinden mutlaka bir tanesi ziyareti hak ediyor. Bu ziyaretlerde hem bağlarda yer alan şarapevlerinde muhteşem şarap tadımları hem de gurme restoranlarında gastronomik deneyimi bir arada yaşamak mümkün:
 • CapeTown’a 15 dakika mesafede yer alan Constantia beyaz şarapları ile ünlü; Constantia adresleri: Otel: Alphen Hotel, Alphen Drive, Constantia 7806 / En iyi şarap üreticileri ise; Groot Constantia, Klein Constantia, Buitenverwachting, ve Constantia Uitsig / Brunch: Tribeca Bakery, Shop 9 Forest Glade House, Tokai / Öğle yemeği: La Belle @ Alphen HotelLa Colombe @ Constantia Uitsig, Simon’s at  Groot Constantia ve de Byob / Rahat ve samimi ortamda akşam yemeği: Societi Bistro, Shop 1, Forest Glade House, Tokai Road /Şık akşam yemeği: Five Rooms Restaurant, Alphen Hotel
 • CapeTown’a 1 saat uzaklıkta yer alan Franschhoek şarap vadisi ve köyü 1 gece konaklamalı bir ziyareti hak ediyor. Yemyeşil bir doğanın ortasında yer alan Franschhoek köyü, harika mimarili 2 katlı evleri, çok şık galerileri, restoran ve butikleri ile en estetik şarap köyü. Le Petit Ferme ya da Haute Cabriere’de vadi manzaralarına karşı keyifli bir öğle yemeği yiyip, The Tasting Room at Le Quartier Français ya da Reubens’de gurme bir akşam yemeği deneyimi yaşayıp, Babylonstoren ya da La Residence’da konaklamak Franschhoek’in tadına varmak için en güzel seçenekler. Diğer güzel oteller ise The Villas at Le FranschhoekLe Quartier FrancaisMont Rochelle HotelLe Franschhoek HotelThe Last Word Franschhoek. Franschhoek’de şarap tadımları yapılabilecek butik şarapevleri ise Boekenhoutskloof, Mont Rochelle Vineyards, Klein Genot, Bo La Motte ve Allée Bleue.
 • CapeTown’a 45 dakika uzaklıkta yer alan Stellenbosch ise Güney Afirka’nın en ünlü şarap üreticilerinin bağları ve fabirkalarına ev sahipliği yapıyor. Franschoek kadar şirin bir kasabası olmadığı için burada konaklamak yerine, yarım saat uzaklıkta Franschoek’te konaklayıp, AsaraVergelegen ve Lanzerac şarap evlerinde tadım yapılabilir. Üzüm bağları arasındaki gurme restoranlar ise: 96 Winery Road ve Wheatfields. Eğer Stellenbosch’da konaklamak istenirse de, Stellenbosch yakınlarında Garden Route üzerinde Hawksmoor House çok güzel bir butik otel.
 • CapeTown’a 40 dakika uzaklıkta yer alan Paarl’da Seidelberg Wine Estate’de şarap tadımı yapılabilir. 

 

 

 

 

 

AFRİKA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir