CAPE TOWN BAĞ ROTALARI

 

Güney Afrik şarapları son 10 yıldır dünya çapında bir yükselişte.  Artık şarap üretiminde dünya klasikleriyle yarışabilecek düzeye gelen enfes yeni dünya şarapları arasında Güney Afrika şarapları da yer alıyor. Cape Town’a çok yakın Constantia, Franschhoek, Stellenbosch ve Paarl şarap vadilerinden mutlaka bir tanesi ziyareti hak ediyor. Bu ziyaretlerde hem bağlarda yer alan şarapevlerinde muhteşem şarap tadımları hem de gurme restoranlarında gastronomik deneyimi bir arada yaşamak mümkün.

 

CONSTANTİA

CapeTown’a 15 dakika mesafede yer alan Constantia beyaz şarapları ile ünlü; Constantia adresleri:

• Otel: Alphen Hotel, Alphen Drive, Constantia 7806

• En iyi şarap üreticileri ise; Groot Constantia, Klein Constantia, Buitenverwachting, ve Constantia Uitsig.

• Brunch: Tribeca Bakery, Shop 9 Forest Glade House, Tokai
• Öğle yemeği: La Belle @ Alphen HotelLa Colombe @ Constantia Uitsig, Simon’s at  Groot Constantia ve de Byob
• Casual akşam yemeği: Societi Bistro, Shop 1, Forest Glade House, Tokai Road
• Şık akşam yemeği: Five Rooms Restaurant, Alphen Hotel

 

FRANSCHOEK

CapeTown’a 1 saat uzaklıkta yer alan Franschhoek şarap vadisi ve köyü 1 gece konaklamalı bir ziyareti hak ediyor. Yemyeşil bir doğanın ortasında yer alan Franschhoek köyü, harika mimarili 2 katlı evleri, çok şık galerileri, restoran ve butikleri ile en estetik şarap köyü. Le Petit Ferme ya da Haute Cabriere’de vadi manzaralarına karşı keyifli bir öğle yemeği yiyip, The Tasting Room at Le Quartier Français ya da Reubens’de gurme bir akşam yemeği deneyimi yaşayıp, Babylonstoren ya da La Residence’da konaklamak Franschhoek’in tadına varmak için en güzel seçenekler. Diğer güzel oteller ise The Villas at Le FranschhoekLe Quartier FrancaisMont Rochelle HotelLe Franschhoek HotelThe Last Word Franschhoek. Franschhoek’de şarap tadımları yapılabilecek butik şarapevleri ise Boekenhoutskloof, Mont Rochelle Vineyards, Klein Genot, Bo La Motte ve Allée Bleue.

 

STELLENBOSH

CapeTown’a 45 dakika uzaklıkta yer alan Stellenbosch ise Güney Afirka’nın en ünlü şarap üreticilerinin bağları ve fabirkalarına ev sahipliği yapıyor. Franschoek kadar şirin bir kasabası olmadığı için burada konaklamak yerine, yarım saat uzaklıkta Franschoek’te konaklayıp, AsaraVergelegen ve Lanzerac şarap evlerinde tadım yapılabilir. Üzüm bağları arasındaki gurme restoranlar ise: 96 Winery Road ve Wheatfields. Eğer Stellenbosch’da konaklamak istenirse de, Stellenbosch yakınlarında Garden Route üzerinde Hawksmoor House çok güzel bir butik otel.

 

PAARL

CapeTown’a 40 dakika uzaklıkta yer alan Paarl’da Seidelberg Wine Estate’de şarap tadımı yapılabilir. 

 

 

AFRİKA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval