BUENOS AIRES İZLENİM & ROTALAR

TUTKUNUN TADI BUENOS AIRES:   ‘CON PASİON Y GUSTO’ 

 

Tutkulu Latin ruhu ile kutsanmış güzel ve bakımlı insanlarının kıpır kıpır enerjisi, yaratıcı ve estetik mimarisi, dünyaca ünlü lezzetleri ve şarapları, tangonun iç gıcıklayan ve gerilimli ritmi, heyecan verici tasarımcıların özgün butikleri ile tüm algılarınızı harekete geçiren Buenos Aires, Güney Amerika’nın kuşkusuz en keyifli şehri.

 

Güzel havalar anlamına gelen Buenos Aires, ruhundaki sade güzelliği, tutkuyu ve coşkuyu size kısa bir sürede geçirmeyi başarıyor;

 

Malbec şaraplarının hafif buruk damakta kalan tadı…

Etin muhteşem lezzeti…

Tangonun tansiyonu…

Emprovize milonga akşamlarının görsel şöleni…

Ahşap, beton, ve metal’in karışımlı tasarım harikası restoran ve kafelerinin keyfi…

Arjantinlilerin sıcak kanlı, rahat, yapmacıksız yaşama sanatı…

İşte Buenos Aires!

 

 

Ritmi, doğallığı ve çok çeşitliliği ile Buenos Aires sizi hem şaşırtıyor hem de kuşatıyor.

 

Barok mimarisi ile Paris’te, hoş giyimli açık tenli insanları ile Milano’da, sarı taksileri ve Porteño’ları ile New York’ta, adım başı tiyatro ve sinemaları ile Londra’da gibi hissettiren Buenos Aires, bu saydığım şehirlerin hepsinden daha güzel. Kendine özgü apayrı bir cazibesi ile kalbinize yerleşiveriyor.

 

Tangonun başkentinde dans ve ritim şehrin ruhuna işlemiş. Gün ışığında herhangi bir sokakta tango yapan dansçılardan, tango klüplerindeki canlı performanslara, milonga gecelerinde sürekli eş değiştirerek dans eden genç ve yaşlılara, gece gündüz Tango ile yaşıyor şehir.  Gizemli, gerilimli, melankolik ve erotik bir dans tangonu. İki kişinin vucütları ve ruhlarının bu kadar uyum içinde akmasına şahit olmak ‘it takes two to tango’ sözünün anlamını daha iyi anlamanıza imkan tanıyor.

 

Arjantin’e özgü Malbec üzümünden yapılan şarapları bile gövdesi, yüksek alkol seviyesi, aromalı tadı ile tutkulu.

Ayrıca etleri sebze ağırlıklı beslenenleri bile baştan çıkartacak kadar lezzetli. Arjantin mutfağında kırmızı et en önemli yeri tutuyor. Parillada denilen yumuşak ve lezzetli büyük parça etler kor haline gelmiş bir ateşte yavaşça pişirilerek servis ediliyor.

 

Buenos Aires, 2002’de yaşanan ağır ekonomik krize rağmen yaşama sevincini yitirmemiş…

 

 

BUENOS AİRES ROTALARI

Buenos Aires yedi adet büyük mahalleden oluşuyor, her mahallenin kendine özgü bir karakteri var:

1)    Şehrin merkezi olarak kabul edilen Plaza Del Mayo: 25 Mayıs 1810’da  Arjantin’in bağımsızlığı burada ilan edilmiş. Her Perşembe bu meydanda Kirli Savaş döneminde (1976-1983 yılları arasında), askeri diktatörlük tarafından katledilen 30 bin askerin annelerinin sessiz protestosu için toplandıkları meydan. Ortada yer alan anıtta ise, “gracias madres” yani “annelere teşekkür” yazıyor. Meydanın yanıbaşında rengini boğa kanından alan başkanlık sarayı Casa Rosada, Eva Peron’un balkonundan yüzbinlere seslendiği görkemli yapı. Yine meydanın etrafında sömürge döneminden kalan nadir binalardan Cabildo, neoklasik tarzdaki KatedralMetropolitana, kolonyal döneminden kalan Banka binaları ve Gobierno Evi görülmeye değer. Museo Nacional de Bellas: Güzel sanatlar müzesi Renoir, Rodin, Monet, Toulouse-Lautrec, Goya, Gauguin ve Van Gogh’un da aralarında bulunduğu 10. 000 eserleri barındırıyor.

2)    Avenida 9 Julio: 16 şeritten oluşan cadde 140 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı. Cadde’nin orta bölgesinde ise Buenos Aires’in 400. kuruluş yıldönümü anısına dikilmiş büyük bir obelisk bulunuyor. (Ayrıca yine Buenos Aires’te yer alan Rivadavia Caddesi: dünyanın en uzun caddesi) Avenida 9 Julio üzerindeki meşhur Teatro Colon (Kristof Kolomb Opera Binası) 1908’den beri Caruso, Callas ve Pavarotti gibi sanatçılara ev sahipliği yapmış. Latin Amerika’nın en iyi akustiğine sahip operası olarak kabul edilen bu gösterişli bina’da görsel ve işitsel bir şölen yaşamak için bir akşam opera veya bale gösterisine gitmeye değer.

3)    Recoleta Paris’i andıran 19 yüzyıl tarzı binaları, şık cafe ve restoranları ve lüks mağazaları ile şehrin lükse semti Recoleta çok güzel bir mimariye sahip. Bölgenin en önemli noktası Recolettamezarlığı; Varlıklı kişilerin son istirahatleri için tasarlanmış bu mezarlık adeta bir açıkhava müzesi; sıra sıra dizilmiş, her biri 2-3 katlı şapel ya da minyatür ev büyüklüğünde, orjinal kubbeli gösterişli mermer mezarları, göz kamaştırıcı işlemeler ve heykeller süslüyor. Enteresan bir geleneği yansıtan bu mezarlıkta önünde her daim çiçekler bulunan Eva Peron’un mezarını kaçırmanıza imkan yok. Gayrimeşru bir ilişkinin ürünü olan Eva Duarte (Peron), otuz üç yıllık hayatına çok şey sığdırmış. Halkın gözünde azize mertebesine yükselirken, ülkenin yakın tarihini de değiştirmiş. Mezarlığın dışındaki kolonyal Pilar Kilisesi’de görülmeye değer. Ayrıca bölgedeki Modern Sanat Müzesi(MALBA) büyük bir Latin Amerika modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzenin yanındaki Renault Museum Restoran & Cafe’de kahve ya da şarap içerek, meşhur şef’inin lezzetlerinin tadına baktıktan sonra Puro Diseno’ya giderek birbirinden güzel tasarımları görmek mümkün.

4)    La Boca; Maradona’nın ilk takımı Boca Juniors’ün stadyumunun bulunduğu büyük umutlar taşıyan fakir kesimin yaşadığı getto bölgesinin kelime anlamı “ağız”.

Semtinin ufak bir bölümü olan Caminito, 19.yy’da şehre göç eden İtalyanlar tarafından kurulmuş ve Buenos Aires’in ilk yerleşim bölgesi. O dönemde ev yapmak için malzeme sıkıntısı çeken İtalyanlar eski gemi hurdalarından bu gecekondu evleri yapmışlar ve hepsini artan gemi boyaları ile rengarenk boyamışlar. 1950’li yıllarda ise Quinquela Martin adlı bir mimar bu sokağı düzenleyerek burayı dünyanın ilk açık hava müzesi haline getirmiş. Zamanında ünlü ressam, müzisyen ve tango ustalarına ev sahipliği yapmış bu semtte özellikle Calle Caminito ve Calle Garibaldi gezilmeye değer. Adım başı turistler, canlı müzik yapan müzisyenler ve tango gösterileri yapan dansçıları, fanaticos isimli futbol malzemesi dükkanları ile biraz turistik olan bu bölge yine de rengarenk boyalı gecekonduları, balkonlarında yer alan çeşit çeşit insan boyu komik heykelleri ile yine de kendine ait cıvıl cıvıl bir tarz yaratmayı başarmış. Akşamları tehlikeli olabileceği için gündüz gezilmesi daha uygun.

5)    Port Madeiro: Eski bir tershane olan Puerto Madero, otantik ve moderni buluşturan bir renovasyon ile kanal boyunca harika sanat galerileri, butikler ve restoranlardan oluşuyor. 15 sene öncesine kadar terk edilmiş bir liman iken, antrepolar ve depoları özüne sadık kalınarak yenilenmiş. Mimar Calatrava’nın yaptığı tasarım harikası “Puente de la Mujer” köprüsü, renove edilmiş otelleri, loft tarzı evleri, harika restoran ve barları ile şehrin en yeni ve gözde yerleşim merkezlerinden birisi.

6)    San Telmo: Buenos Aires’in en eski semtlerinden birisi. Pazar günleri trafiğe kapalı olan San Telmo, Plaza Dorrego’da dünyanın en güzel antika pazarlarından birisine ev sahipliği yapıyor. Parke taşlı yolları ve eski binaları, bandeneon çalan sokak çalgıcıları, tango gösterileri, fakir zengin lokalleri, turistler ile karma bir kalabalık ile adeta bir panayıra dönüşüyor. Plaza Dorrago ile Plaza Lezama arasındaki sokaklarda bohem resim galerileri ve çok uygun fiyatlı tasarım kıyafetlerin satıldığı minik minik dükkanları var.

7)    Palermo Viejo: Yüksek tavanlı eski loft tarzı evlerin renove edilerek yeniden yaşam kazandırıldığı bohemlerin bölgesi Palermo Viejo orjinal mimarili evleri, restoranları ve cafeleri, tasarım butikleri hem keyifli hem de gurme bir günü garanti ediyor. Jazmín Chebar, Sybil Vane, Pablo Battaglia, Maria Allo, Carla Ricciardi gibi ünlü tasarımcılara ve de Adelante, Mandarine , Seco’s, Raíces Cautivas gibi eşsiz parçalar satan dükkanlara ev sahipliği yapan Armenia, El Salvador, Honduras, Costa Rica & El Salvador caddelerini ve onları kesen ara sokaklarda harika tasarım butikleri gezin.

BUENOS AİRES DENEYİMLERİ

1) FAENA ARTS CENTER, Aimé Paine 1169 /Puerto Madero’da yer alan, Philippe Starck tasarımlı Faena Hotel + Universe, şehrin terkedilmiş bir çöplük alanını pırıl pırıl bir yaşam ve sanat alanına dönüştürülmesi için destek oldu.

2) Rengarenk Köprü Altı: Puente de Figueroa Alcorta y Pueyrredón / Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesinin hemen çıkışında yer alan Puente de Figueroa Alcorta y Pueyrredón köprüsünün altı rengarenk bir gökküşağını andırıyor.

3) Fundacion Proa, Avenida Don Pedro de Mendoza 1929 / harika bir sanat galerisi, kafe ve kitapçı

4) Museo Evita, Lafinur 2988 / Efsanevi kahraman Eva Peron’un kıyafetleri ve aksesuarlarının sergilendiği müze

5) Malba (Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires) Avenida Figueroa Alcorta 3415 / Modern Sanat Müzesi

6) Sokak Sanatı – Şehir Grafitileri: Pastel renklerde grafitilere sokaklarda ve galerilerde rastlamak mümkün / www.graffitimundo.com

 

 

 

Şehir Çevresinde yer alan Rotalar

–  Palermo Parque Tres de Febrero(Palermo Woods) Şehrin yanı başında yer alan 2 ayrı göl ve birinin içindeki botanik bahçesinin içinde romantik gül bahçeleri, Japon bahçesi ve planetarium var. Ayrıca şehrin en iyi dondurmacısı Persicco bu parkın içinde yer alıyor. Parkın içinde bisiklet kiralayarak dolaşmak ve botanik güzellekler arasında kaybolmak insana huzur veriyor.

–    Tigre Nehir Deltası: Şehrin en görkemli malikânelerine ev sahipliği yapan San İsidro bölgelesinden geçerek ulaştığınız Tigre Deltası beşbin su kanalından oluşuyor. Yaklaşık 20.000km’2 ye yayılmış bu deltada keyifli bir tekne gezisi yaparak çevredeki şık yazlık evleri görebilirsiniz.

–   Buenos Aires’e yakın Colonia del Sacramento ufak ama tarihi bir sehir. Hızlı feribot ile 45 dakikada ulaştığınız bu şehir; parke taşları, eski binaları, sempatik lokantaları ile günübirlik keyifli bir yürüyüyüş rotası

 

 

 

Buenos Aires’ten uçak ile gidebileceğiniz Malbec şarapları ile ünlü Mendoza bağ bölgesinde ziyaret etmenizi önereceğimiz Şarap Evleri ise:

  • Tadım için: Achaval Ferrer, Catena Zapata
  • Mimari için: Salentein
  • Köpüklü için: Chandon, Luigi Bosca

 

Buenos Aires’in tüm semtlerindeki otel, kafe, restoran, bar, kulüp ve alışveriş önerilerimizi  www.yolculukterapisi.com/buenos-aires-rehber yazımızda bulabilirsiniz.

Buenos Aires’in yükselen semti Palermo için özel bir ayrıcalık yaptık ve başlı başına bir rehberi hak eden bölge için bir mini-rehber hazırladık: 

www.yolculukterapisi.com/buenos-aires-palermo-rehber 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir