BUENOS AIRES – PALERMO SEMT REHBERİ

PALERMO REHBERİ

Buenos Aires’in tüm semtlerindeki otel, kafe, restoran, bar, kulüp ve alışveriş önerilerimizi  www.yolculukterapisi.com/buenos-aires-rehber yazımızda bulabilirsiniz. Ancak Buenos Aires’in yükselen semti Palermo için özel bir ayrıcalık yaptık ve başlı başına bir rehberi hak eden bölge için bir mini-rehber hazırladık. 

 

20.yüzyılın başında Buenos Aires’in sakin ve sessiz bir banliyösü olan Palermo’da yaşayan yazar Jean Luis Borges, mahallenin şehrin en trendy semtine dönüşeceğini söyleselerdi herhalde hayatta inanmazdı. İlk olarak 1990’larda şehrin yükselen kira ve yaşam maliyetlerinden kaçan sanatçı ve tasarımcılar, kuzeyde yer alan grafiti kaplı terk edilmiş binalar ve konakların olduğu Palermo’ya yöneldi. Ardından cesur şefler restoranlarını, özgün tasarımcılar butiklerini, bohem sanatçılar atölyelerini ve galerilerini açmaya başladı. Bugün şehrin en gözde ve trendy semti haline gelen Palermo bölgesi, hala yemyeşil ağaçlar ile kaplı arnavut kaldırımlı sokakları, iki üç katlı tarihi konakları, evleri ve dükkanları ile bohem atmosferini koruyor. Bu semtte açılan her otel, kafe, restoran, bar, butik ve galeri özgün ve karakterli bir tasarıma, orjinal bir kimliğe ve estetik ruha sahip.

buenosairestegui

Favorilerimizin başında Buenos Aires’te Casa Cruz restoran ve Olsen kafe & lounge ile kendisini çoktan ispat etmiş şef German Martitegui’nin en cesur ve şık ‘fine dining’ restoranı Tegui (Costa Rica 5852) geliyor.. Girişindeki Arjantinli ünlü sanatçı Cabaio’nun imzasını taşıyan renkli duvar resimli ön cephesi, loş ve şık atmosferi, tat, aroma, renk ve sunum sanatını sergileyen açık mutfağı, 4 ve 8 tabaktan oluşan leziz tadım menüleri ile dört dörtlük bir deneyim.

buenosairestegui1

Lokal ve samimi bistro deneyimi isteyeler için ise şef Rodrigo Castilla’nın organik, rustik, ev yapımı lezzetler sunan Las Pizarras Bistro (Thames 2296)’su ideal bir adres. Günlük Pazar ziyaretlerinde lokal üreticilerin mevsimlik taze mahsüllerine göre değişen menü karatahta’da hergün yenileniyor ve bu lezzetlere muhteşem lokal şaraplar eşlik ediyor.

3. Dalga kahve akımı Buenos Aires’e de uğradı tabii ki!. Genç ve tutkulu baristalar Palermo’da arka arkaya kahve dükkanları açıyorlar. Bu yeni nesil akımın öncüsü LAB/ Tostadores de Café (Humbolt 1542). Kolombiya ve farklı ülkelerden getirdiği kahveleri servis ederken bir yandan kavurma ve hazırlama konusunda workshoplar ve eğitimler düzenliyor.

buenosairescambodia

Buenos Aires ifade özgürlüğü konusunda çok gelişmiş bir ülke olmadığı için duvar boyama ve grafiti, 50 yıldır en önemli kendini ifade sanatı biçimi. Hala kanunen yasak olmasına rağmen şehrin en kabul gören sokak sanatı. Palermo Hollywood’da yeralan Cambodia Galerisi’nde Malatesta, Pum Pum, Bs As Stencil gibi şehrin önemli grafiticilerinin işlerini görüp alabiliyorunus. Bazen galerinin çatısında yer alan teras atölyede yeni bir iş üzerinde çalışırken veya Post Street Bar’da takılırken kendilerine rastlayabiliyorsunuz. Galerinin terası sanatçıların ve boyama atölyelerine katılanların sürekli üzerinde çalıştığı organik ve yaşayan bir kanvas gibi.

buenosaireshome

Patricia O’Shea ve Tom Rixton 2003’de eski bir binayı alıp, 20 oda, suit ve lofttan oluşan bir otele dönüştürerek Palermo Hollywood’un ilk butik oteline imza attılar. Home Hotel (Honduras 5860) hala bölgenin en özgün, karakterli ve şık oteli. Mercado de las Pulgas pazarından alınan antikalar, retro ve art deco tasarım mobilyalar, vintage duvar kağıtları ile nostaljik ve orjinal bir atmosfere sahip otelin, yasemin çiçekleri, palmiye ve bitkiler ile kaplı yemyeşil avlusu Pazar bruncları veya akşam üstü içkileri için adeta bir vaha.

2001’de açılan Museum of Latin American Art – Malba, Xul Solar, Jorge de la Vega, Antonio Berni gibi 20. Yüzyıl Latin Amerikalı sanatçıların tanınmasına inanılmaz bir katkı sağladı. (Av Figueroa Alcorta 3415)

buenosairessanlon

Palermo özgün ve orjinal mekanlara ev sahipliği yapıyor demiştik ya, Salon Berlin Peluqueria y Bar (Humboldt 1411) bunlardan birisi. Bir kısmın eski stil bir berber ve diğer kısmı bar olan mekan gündüz vakti profesyönel berberlerin beylerin saç sakal ve bıyık traşını yaptığı klasik bir berber görünümünde. Eski fırçalar, antika traş bıçakları ve jiletler ile adeta bir müze görünümü sergileyen vintage mekanın bar kısmı akşamüstleri traş olmayı bekleyen, sohbete gelen veya harika kokteylleri yudumlayan beyler ile dolup taşıyor.

Palermo’nun en eski binalarından birisinde yer alan Franks’s Moments & Drinks Co. (Arevalo 1143) gizemli bir buluşma adresi. Rezervasyonunuz var ise kapıdaki görevli size özel bir kod veriyor, ve girdiğiniz telefon kulübesinde tuşladığınızda, gözde restoran & barın kapıları size açılıyor. Vintage duvar kağıtları, kristal avizeler, koyu renkli mobilyalar, loş ışıklar, şık ve cool garson ve barmenler ile retro bir atmosfere adım atıyorsunuz. Yaratıcı kokteyller, ızgara ahtapotlu mollejas, dulce de lecheli tatlılar gibi mükemmel mezeler sunan tapas barı, terastaki VIP barı ile mahallenin en hip mekanı.

 

Buenos Aires İzlenimleri ve Rotaları için: http://www.yolculukterapisi.com/buenosaires

 

Zeynep Atılgan Boneval