BOZBURUN – SELİMİYE – ORHANİYE


Eylül ayında Ege’nin en güzel koylarında denize uyanmak kadar güzeli var mı?

 

Benim için Bozburun yarımadası, sabahın erken saatlerinde pırıl pırıl denizde yüzerken, kızıl kayalık yamaçlardan denize kadar dökülen çamları seyretmek ve de sabahın sessizliğinde meeleyen oğlakları dinlemek demekti.  Marmaris – Orhaniye arasındaki okaliptüslü yol öyle kazınmışki zihnime – 20 yıl sonra yan yol haline gelmiş olmasına rağmen – daha yaklaşırken rüzgarla salınan ağaçların yapraklarının sesi hafızamda çınladı.

 

Yıllar önce karadan keşfettiğim bu yeri şimdi denizden keşfediyoruz, çok heyecanlıyım. Denize bakan bahçelerde badem, incir ve muz ağaçaları, arıları coşturan çiçekler, pembe kırmızı begonviller, mis gibi kokan karabaş otları, kekikler, tertemiz masmavi denizin kıyılardaki turkuaza çalan cezbedici çağrısı,  denizde milim milim ilerleyen balıkçıların ufacık yelkenlileri  hiç değişmemiş, şükrediyorum.

 

 

 

 IMG_5820

 

BOZBURUN ADRESLERİ

Karia Bel (www.kariabel.com) / Esra Toros yorumları ile Karia Bel: Marmaris’te bir koy, Simi’ye komşu neredeyse… Şans bu ya, ulaşmak için denizi kullanmak zorunda kaldığın ve daha Bozburun’dan küçük bir kayıkla salına salına yaklaşırken yüklerinden arınmaya başladığın bir mekana yolculuk. Bir kaç katlı, sekmeli taş bir yapı ve sağında solunda çiçekler… Aynı sağ ve sol, bir de mekanın önü tümüyle deniz. Nerede durursan dur, orası denizin orta yeri. Sabah uyandığında turkuvaz bir su içine girip çıkamadığın. Gece o suyun üzerinde, tahta bir iskelede fenerlerle ışıklandırılmış bembeyaz masalar ve o masaların üzerinde servis edilen tarifsiz lezzetler doyamadığın. Uçsuz bucaksız bir karaltıdan ibaret denizin rüzgarla birleşip seni içine usulca bıraktığı özgürlük hissi. “Şimdi sen denizsin, rüzgarsın, balıksın” dedirten bir tatil kafası, bir ruh dinginliği.

Kapısını kapadığında ya da balkonundayken uçsuz bucaksızlığı hissettmeye devam ettiğin, sade ve sakin havasıyla seni biraz daha hafifleten apaydınlık odalar. O odalardan seyrettiğin aynı eşsiz manzara.

Çevrende hep gülümseyen çalışanlar ve çalışanlara gülümseme coşkusunda keyifli konuklar. Beliz Hanım’ın konuklarına gösterdiği mesafeli ve samimi özen. Her ihtiyacına duyarlı bir konukseverlik.

Karia Bel İstanbul’a uzak. Uzaklığı, fiziksel mesafesinden ziyade huzur dolu havasından ve ruhundan… Yunan adalarına kaçma olasılığından, Bozburun’un çarşısında farklı akan zamandan ya da sadece akşam üstü yastıkların üzerinde fırından taze çıkmış böreklerine eşlik eden taptaze çayından… Karia Bel senin içinden, ruhundan, en yakınından. Öyle bir deneyim işte, en hasından.

 

Sabrina’s Haus (www.sabrinashaus.com) / Bozburun’da sadece tekne ile ulaşılan Sabrina’s Haus’a portakal ve limon ağaçlarıyla sarılmış odalarında huzuru, deniz ile içiçe konumunda güneşin, denizin ve doğanın keyfini yaşatıyor. En keyifli aktivite kano ile etraftaki ıssız adacıkları keşfederek güneşi denizde batırmak.

Bozburun Yat Kulüp Restoran & Pansiyon Otel (Zeynep Hanım’ın yeri )

Orfoz Restoran

Möwe Otel & Restoran

Kandil Restaurant

Limon Ağacı Kafe

 

 

 IMG_5713

SELİMİYE ADRESLERİ

Sardunya Restoran

Luna Begonvil Restoran

Aurora Restoran

Kaptanin Yeri Restoran & Pansiyon

Losta Sahil Evi otel

Vakana Beach Otel

Beyaz Güvercin Otel

 

 IMG_5822

 

ORHANİYE ADRESLERİ

Luna Begonvil Restoran

Mistral  restoran – Martı Marina (limonlu fetuçini)

Bistro kafe – Martı Marina (Kulüp Sandöviç)

Mavi Pide – Orhaniye – Marmaris arasında(kuşbaşılı patlıcanlı pide)

 

 

 

SÖĞÜT ADRESLERİ

Ahtapot (Mehmet Usta’nın Yeri),  Söğüt

Deniz Kızı (Muhammed’in Yeri) Restoran & Pansiyon

 

 

 

DİĞER KOYLARDAKİ ADRESLER

Hollanda’lı Ahmet’in yeri, Kumlubük

Knidos Restoran, Knidos

Ortam Restoran, Hayıtbükü

Ogün’ün Yeri, Hayıtbükü

Serenity Pansiyon / Hayıtbükü

Deniz Restoran / Selimiye-Marmaris yolunda

 

 

 

Zeynep Boneval

Ayşem ve Bülent Erdoğan’a ev sahipliği için teşekkürler.