BOSTON İZLENİM&ROTALAR


ABD’NİN EN AVRUPALI ŞEHRİ

 

Massachusetts eyaletinin Atlantik okyanusu kıyısında yer alan başkenti, Amerika’nın en vatansever yurttaşlarına ev sahipliği yapıyor. Amerikan tarihinin temel taşlarından birisi olan şehrin sakinleri, tarihlerinden, kültürlerinden, mimarilerinden, üniversitelerinden ve beyzbol takımlarından gurur duyuyor.

 

New England’ın yemyeşil doğası ile çevrelenmiş Boston, alçalıp yükselen tepeleri, çan kuleleri ve ışıl ışıl parlayan kubbelerden oluşan siluleti, geçmişi yüzyıllara dayanan tarihi yapıları, camla kaplı gökdelenlerin yanı başında görkemli tarihi binalarin yer aldığı Downtown bölgesi, her daim hareketli limanı, Beacon Hill, Back Bay ve South End gibi şık semtleri, yemyeşil bahçeleri, pitoresk parkları, sakin meydanları, kırmızı kaldırım taşlı sokaklarında yer alan canlı kafe kültürü, teraslı zarif evleri, Charles nehri üzerinde yer alan ihtişamlı köprüleri ile ABD’nin en Avrupalı şehri ünvanını gerçekten hak ediyor.

 

Kompakt boyutları, düzenli şehir planı sayesinde yürüyerek kolayca keşfedilebilen Boston ayrıca Amerika’nın ilk metro sistemine sahip şehri.

 

Amerika’nın en eski şehirlerinde birisi olan Boston, altın kubbeli Faneuil Hall, bakır kubbeli Quincy Pazarı ve cam kubbeli Custom House Kulesi gibi tarihi miraslarını gururla sunarken, son 10 yıldır esen değişim rüzgarları sayesinde, modern bir çehre de kazandı.

 

 

BOSTON ROTALARI

 • 15 Milyon dolarlık Big Dig projesi ile şehir merkezi engelsiz bir şekilde limana kadar uzandı, şehre yepyeni bir dinamizm geldi. Limanın güneyinde yer alan eskiden metruk ve ıssız Fan Pier bölgesi, adeta bir sanat, tasarım, gurme ve moda üssüne dönüştü. Cam ve çelikten küp şeklindeki mimarisi ile sanki suyu içine alarak sanat deneyiminin bir parçası haline getiren Çağdaş Sanat Enstitüsü’nün binası, bölgenin modern yıldızı iken, bölgedeki eski endüstriyel binalar da renove edilerek modern butikler, restoranlar ve sanat galerilerine dönüşüyor.
 • Boston’un küçük İtalya’sı sayılan, yine suyun kenarındaki North End bölgesi, Big Dig projesi ile kolaylıkla ulaşılabilir hale geldi ve buradaki eski antrepolar yeniden yaşamla buluşuyor. Şehrin bu en eski bölgesinin daracık dolambaçlı sokakları, kafeler, restoranlar ve butikler ile heyecan verici bir hal aldı. Artık Hanover Caddesinde Faneuil Hall’dan Haymarke’e kadar şehrin çarpıcı manzaralarını izleyerek yürüyebiliyorsunuz.
 • North End bölgesinin kırmızı tuğlalı kaldırım taşları üzerinde yer alan ‘Özgürlük Rota’sı ise şehrin vageçilmezi. Rota üzerinde, özgürlük habercisi kahraman Paul Revere’in 17. yüzyıldan kalma evi ve gömülü olduğu Granary Mezarlığı, Old North Kilisesi, John F. Fitzgerald’ın evi gibi mihenk taşları yer alıyor.
 • 1.5 kilometre uzunluğundaki yemyeşil Rose Kennedy Greenway şeridi ise etkileyici bir açık hava sokak sanatı sahnesine dönüştü.
 • Ya da HarborWalk’u takip ederek şehrin tarihi kıyılarını keşfedebiliyorsunuz. Bu yeni 75 kilometrelik ‘promenade’ Doğu Boston’dan başlayarak Charlestown, North End, Fort Point Kanalı, Güney Boston ve Dorchester’a kadar uzanıyor. Renove edilmiş loftlar ve antrepoların yer aldığı Fort Point Kanal bölgesi ise şehrin yeni bohem yüzü.
 • Boston’un en ünlü ve güzel bölgelerinden Beacon Hill’de yer alan, iki yanında 18. ve 19. yüzyıldan kalma tuğla evlerin ve ağaçların sıralandığı Charles Sokağı ise, muhteşem bistrolar, publar, antika dükkanları ve butiklere ev sahipliği yapıyor. Bölgede yer alan daracık Acorn geçidi ise Beacon Hill’in en fotojenik noktası.
 • Eskiden bataklık bölgesi olan Back Bay, 1800’lerde iddialı bir dönüşüm projesi ile toprakla dolduruldu. Şimdi bölgede şık oteller, görkemli nehir kıyısı evleri ve Newbury caddesi üzerinde lüks mağazalar ve alışveriş merkezleri yer alıyor.
 • ‘Zümrüt Kolye’ olarak anılan Boston’un akciğeri olan Fens bölgesinde ise Fenway Park ve Christopher Columbus Park gibi yemyeşil parklar ve bahçeler, yürüyüş ve bisiklet parkurları yer alıyor.
 • Boston limanında yer alan Waterfront ise Boston Tea Party Ship Müzesi , New England Akvaryumu, Çocuk Müzesi, Bilgisayar Müzesi gibi çekim merkezleri ile şehrin en turistik bölgesi. Downtown ise kültür sanatın ve alışverişin merkezi.
 • Boston’da iken üniversite rotasını izlemeden olmaz. Dünyanın en ünlü üniversitelerinden Harvard ve Cambridge’in etkileyici kampüsleri ve restoranlar, barlar ve publar ile dolu yakın çevreleri dinamik ve cıvıl cıvıl bir atmosfer sunuyor.
 • Eğer ziyaretiniz kış aylarınd aise  Frog Pond’da buz pateni yapabilir, veya Fenway Park’taki tarihi stadyumda Red Sox Beyzbol maçı izleyebilirsiniz.
 • Boston’un New England’a yakınlığı haftasonu için harika şehir dışı kaçamakları sunuyor. Yazın Cape Cod’da Martha’s Vinyard, Hyannis, Cape Ann, Rockport ve Nantucket , kışında kayak için Vermont ideal destinasyonlar.

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR? 

Boston’a gitmek için ilkbahar ve sonbahar arası en güzel zamanlar. Boston Nisan ayında Bağımsız Film Festivaline, Ağustos-Eylül ayları ise Boston Uluslararası Komedi ve Müzik Festivaline ev sahipliği yapıyor. Nisan – Kasım arasında ise Boston körfezine gelen Minke ve Finback balinaları izlemek mümkün.

 

 

 

 

NASIL GİDİLİR? 

Lufthansa Hava Yolları ile 473 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul- Boston uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-boston

 

 

 

 

 

 

MÜZELER, GALERİLER VE PARKLAR

Institute of Contemporary Art 955 Boylston St
Museum Of Fine Arts, 465 Huntington Avenue
Isabella Stewart Gardner Müzesi, 280 The Fenway:
John F Kennedy Kütüphanesi ve Müzesi, Columbia Point
The Paul Revere House, 19 North Square
Boston Center for the Arts, 539 Tremont St
Museum of Science, Science Park
New England Aquarium, Waterfront
Children’s Museum of Boston, 300 Congress St
Museum of Afro-American History, 8 Smith Court
Artist Building at 300 Summer Street, Fort Point Channel
LaMontagne Gallery, 555 East 2nd Street, South Boston
The Fogg Museum of Art, 32 Quincy St., Cambridge
The Sackler Museum, 485 Broadway, Cambridge
The Harvard Museum of Natural History, 26 Oxford St., Cambridge
Peabody Museum of Archaeology & Ethnology, 11 Divinity Ave., Cambridge
The Salem Witch Museum, 19 1/2 Washington Square North Salem
Arnold Arboretum, 125 Arborway, Jamaica Plain

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir