BANGKOK İZLENİM&ROTALAR


DOĞUNUN MELEKLER ŞEHRİ

 

Bangkok bir yandan egzotik, cazibeli, davetkar, cüretkar, çarpıcı, lezzetli sürprizlerle dolu ve büyüleyici, bir yandan da sıcak, nemli, trafikli, kalabalık, karmaşalı, gürültülü, bunaltıcı, ezici ve kaotik. Aynı gün içinde o kadar çok farklı deneyim yaşatıp, o kadar çok sahne sergiliyor ki şaşıp kalıyorsunuz: lüks ve avam, batılı ve doğulu, geleneksel ve modern, ruhani ve yaramaz…

 

İşte asıl şehri güzel kılan da bu alışılmadık, beklenmedik deneyim zenginliği… Sunduğu sonsuz çeşitli ve değişken yüzleri ile Bangkok resmen insanda bağımlılık yaratıyor…

Tayland’lılar arasında ‘Krung Thep – Melekler Şehri’ olarak anılan, Tayland’ın en büyük şehri ve başkenti Bangkok, Asya’nın vazgeçilmezi.

1980’lerda demokrasinin gelmesi ile Batı’ya açılan ilk Asya başşehri olan Bangkok, ilk batılı turist akınlarına uğrayan şehir.

Ülkenin Phuket, Koi Samui, Phi Phi gibi palmiyelerle bezenmiş muhteşem kumsalları ve tropik adaları ünlendikçe, Bangkok’da sahillere gidiş ve dönüşte uğrak noktası olarak tam bir çekim merkezi haline geldi.

 

 

 

Tayland’ın bu muhteşem güzellikleri Hollywood sinemasının’da ilgisini çekerek filmlere set olmasını sağladı: James Bond serisinde “Golden Gun” filminin bazı sahnelerinin çekildiği Güney Tayland’daki Ngha Pha Körfezi ve Leonardo Di Caprio’nun oynadığı “Beach” adlı filmin çekildiği nefes kesici kumsallarıyla Phi Phi Adası, Kwai Köprüsü, The King & I filmine setlik yapan Grand Palace…

 

Egzotik adaları, balta girmemiş ormanları, kuytu köşelerinde yer alan spa’ları, ünlü Tayland masajı derken hem Bangkok hem de Tayland Asya’nın olmazsa olmaz destinasyonu.

 

400’den fazla budist tapınağı, sokaklarda saçılmış yüzlerce safran renkli elbiseli Budist rahipleri, çeşit çeşit meyve ve sebzenin satıldığı yüzen marketleri, iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık pazarları, geleneksel Tayland yemeklerinin servis edildiği sokak restoranları, uzun kuyruklu otantik nehir tekneleri ve kolonyal villaları ile eskiyi, Doğuyu ve gelenekseli yansıtan Bangkok, son 20 yıldır yükselen gökdelenleri, iş merkezleri, şık otelleri, fine dining restoranları, hip bar ve kulüpleri, pırıltılı alışveriş merkezleri ve dünya markalarının mağazaları ile modern öğeleri de barındırıyor.

 

Chao Phraya nehrinin iki yakası üzerine kurulmuş Bangkok’ta, nehrin doğu yakası birçok tapınağa, Grand Palace sarayına, Çin ve Hintlilere ait bölgelerle ev sahipliği yaparken, hemen yanında modern yapılarla dolu Yeni Bangkok yer alıyor. Bangkok için “Doğunun Venediği” deniyor, ve gerçekten de Chao Phraya Nehri ve nehre açılan yüzlerce kanal şehrin hayat damarları. Nehir, sürekli üzerinde gidip gelen küçük vapurlar, su taksileri, otantik uzun kuyruklu tekneler, yük şilepleri ile Bangkok’un en işlek noktası. Bu nehrin canlı trafiğini uzaktan izlemek için Oriental otelin teras barı en güzel yer. Ancak şehri yakından tanımak, ahşap sütunlar üzerindeki geleneksel evlerini ve yüzer pazarlarını görmek, şehirlilerin ritmini algılamak için Chao Phraya üzerinde uzun kuyruklu geleneksel tekneler ile bir nehir turu atmak şart.

 

Bangkok’da yaşamış veya çok sık ziyaret edenlerin ortak sözü: “Bangkok dipsiz bir kuyu gibidir. Asla sonu gelmez”…

 

bangkok

 

BANGKOK ROTALARI

• Yeni yapılar ile büyük bir metropole dönüşse de Bangkok tam bir Budist mabedi, şehrin her yeri Budist tapınakalar ile bezenmiş durumda. Bunların en ünlüleri ise: Wat Phra Kaew (Grand Palace, Na Phra Lan Road) diğer adı ile Emerald Buddha Temple – aslında yeşim taşından yapılmış ve her sezon farklı altın yaprakları ve kıyafetleri ile bezenene Buda heykeline ev sahipliği yapıyor. Bangkok’un en eski tapınağı olan Wat Pho ise 46 metre uzunluğunda 15mt yüksekliğindeki dev ‘Reclining Buddha – Yatan Buda’ya ev sahipliği yapıyor.Muhteşem çini işçiliği ve masal gibi bahçeleri ile büyüleyici Wat Pho, aynı zamanda Tayland masajı da dahil olmak üzere geleneksel Thai tıp tekniklerinin öğretildiği bir merkez niteliğindedir. Burada masaj yaptırabilir veya birer haftalık masaj kurslarına katılabilirsiniz. Chao Phraya nehrinin batı yakasında yer alan Angor Wat’ın küçük bir versiyonu olan Wat Arun ise ‘Temple of Dawn – Gün doğumu Tapınağı’ ismi ile anılıyor, gerçekten gün doğumunda tapınakların manzarası nefes kesici. Wat Traimit ise 5.5 ton ağırlığında saf altın Buda Heykeline ev sahipliği yapan göz kamaştırıcı bir tapınak. Budist tapınakları kutsal yerler olduğundan şort pantolon ya da kolsuz elbiselerle içeriye girilemiyor.

 

Grand Palace (Na Phra Lan Road)1782 yılında inşa edilen saray kompleksi 100’den fazla ayrı binadan oluşuyor. Geleneksel Tayland mimarisinin en güzel örnekleri burada görülebilir. Wat Phra Kaew – Elmas Buda Tapınağı sarayın içerisinde ayrı bir yapı olarak yer alıyor. Nehir kenarında, Grand Palace’ a çok yakın bir noktada yer alan National Museum ise Güneydoğu Asya’danın en büyük müzesi Vinanmek Palace (Ratchawithi Road) ise dünyanın en geniş altın kaplama yapısı olan bir saray. 1900 yılında inşa edilmiş sarayın toplam 31 sergi odası var. Her yarım saatte bir düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz. Ve saraylar da kutsal kabul edildiği için kıyafetinizin açık olmaması gerekiyor.

 

Kanal Gezisi – Bangkok’un küçük ara kanalları kaçırılmaması gereken manzaralar sunuyor, asıl yaşamın kalbinin attığı bu kanallar ayklar üzerindeki evler ve yüzer pazarlar, tapınaklar ile dolu. Khlong Om kanalı ağaçtan yapılmış küçük kanolara çeşit çeşit sebze ve meyveyi tıka basa doldurulmuş elinde küreği ile hasır şapkalı kadınların yüzer tezgahları, suda çamaşır yıkayan kadınlar, , tekneleri ile taşımacılık yapan erkekler, suda oynayan çocuklar ile cıvıl cıvıl. Nehrin, Thonburi tarafında Khlong Bangkok Noi’de yer alan Royal Barge Ulusal Müzesinde zamanında Kraliyet ailesi tarafından kullanılan kraliyet kayıkları sergileniyor. 50 ila 60 kürekçinin çektiği 50 metre uzunluğuna varan süslü kayıkların pruvasında yer alan figürler kayığın hangi krala ait olduğunu gösteriyor. En ihtişamlı kayık Suphannahong. Kayıkları Tayland’ın kutsal ve özel günlerinde yapılan kutlamalar sırasında suda yüzerken görmek mümkün.

 

• Şehri yürüyerek keşfetmek için ise Siam Square, kalabalık Kho San Caddesi ve yemyeşil Soi Rambuttri Caddesi doğru adresler. Chinatown ise fiyatların ucuzluğu nedeniyle altın takı, yiyecek, giyecek satın almak için tercih edilecek bir yer. Ay takvimine göre dokuzuncu ayın ilk dokuz günü boyunca her yıl kutlanan Vejeteryan Festivali sırasında bölge çok hareketli görüntülere sahne oluyor. Chinatown’ın hemen bitişiğinde Pahurat ve Chakraphet caddelerinin kesişiminde küçük ama hareketli Bangkok Hintlilerinin yaşadığı Pahurat bölgesi yer alıyor, buradan her türlü elbise ve kumaşı bu dükkanlardan pazarlıkla çok ucuza alabilirsiniz. Grand Palace ve National Museum’un önünde yer alan Sanam Luang parkı bir çok kutlama törenine sahne oluyor. 12 Ağustos’ta Bangkok’ta iseniz güneş batımına yakın bu alanda yerinizi alın. Çünkü Kraliçe’nin doğum gününü kutlama partisi burada yapılıyor.

 

• Pazarlar Bangkok’un vazgeçilmez bir parçası ve geleneği: Cumartesi ve pazarları açık olan Chatuchak Weekend Market (Thanon Phahon Yothin) 15.000 tezgahda yer alan antikalar, otantik el işleri, biblolar, kıyafetler, elektronik eşyalar, yemek ve müzik ile aradığınız aramadığınız herşeyi bulabileceğiniz dev Chatuchak Pazarı adeta epik bir yolculuk. Öncelikle bu pazarda kaybolmamanız için ana girişten girdiğinizden emin olmalısınız, o nedenle girişlerden Saat Kulesi’li olanından girin. Burası ana giriştir. İlk soldan girin, burası 1. ve 4. bölümlere açılır. Bu bölümlerde ev eşyaları, seramikler ve çeşit çeşit bitki bulunur. 24. bölümdeyse tasarım yoga çanta ve kıyafetleri bulabilirsiniz.26. bölümdeyse inanılmaz antikalar bulacaksınız. Mutlaka pazarlık yapın. Burada aynı zamanda biraz soluklanmak için Viva Bar’a girebilirsiniz. Pazardan çıkmak için çok fazla geç kalmayın. Lumpini Park yakınlarında geceleri kurulan Suan Lum Night Bazaar (Thanon Witthayu) serin akşamlarda Tayland ipeği, el işi eşyalar, gümüş ve tekstil ürünleri alışverişi için çok keyifli. Pratunam Market (Ratchaprarop ve Phetchaburi Rd.) 24 saat açık Pratunam pazarı kumaş ve teksil ürünleri için ideal. Flower market (Memorial Bridge ayağında, Chinatown) Chinatown’da yer alan Memorial Köprüsü ayağında kurulan çiçek pazarı renkleri kokuları ile adeta bir cennet bahçesi, bu pazarda envayi çeşit çiçek bulmak mümkün. Hele orkideler… Taylandlılar, Budist öğretisi gereği, çiçeklerin kokusunun şeytanı cennetten uzak tutarak koruyacağına inandıkları için, çiçekleri kutsal sayarlar. Bang Khu Wiang ise Bangkok’un en ünlü yüzen pazarı. Tha Chang iskelesinden kalkan botlar ile ulaşılabiliyor. İlk sefer saat 6:15’te kalıyor. Pazarı sıcak ve turist kalabalıkları basmadan sabahın erken saatlerinde gezmek kesinlikle akıllı bir seçim. Başka bir yüzen pazar ise Ban Nam Pueng Floating Market (Wat Ban Nam Pueng, Thanon Phetchachueng).Diğer yerleşik pazarlar ise Amulet Market (Trok Wat Mahathat), Nang Leong Market (Thanon Nakhon Sawat) ve Sampeng Lane (Market, Soi Wanit 1)

 

• Evet bir yandan da Bangkok demek Patpong demek. Şehrin ünlü Kırmızı Nokta Bölgesi Patpong, yapışkan satıcılar ile dolu, pejmurde hatta rahatsız edici bir Pazar, ancak tartışmasız görülmeye değer. Müşteri avındaki satıcılardan, seks peşinde avcılara ve sıkı pazarlıklara, şehrin en hararetli ve canlı manzaralarına şahit olacağınız Patpong’da; canlı striptiz kulüplerinden sex dükkanlarına seks turizminin nasıl ulu orta yaşandığını ve nasıl bir ekonomik müesseseye dönüştüğünü görüp hayretler içinde kalıyorsunuz.

 

• Dünyanın en etkin dövüş sanatı olarak kabul edilen Taylandın ulusal sporu Muay Thai, uçan yumruklar, kemik çatlatan tekmeler, ve yerçekimini aldatan takla ve sıçrayışlar ile adeta görsel bir şölen. Lumpini ve Rajadamnern Stadyumları ülkenin en önemli şampiyonlarının dövüşlerine şahit olmak için doğu adresler.

 

• Tayland Kabaret Şovları: Gözalıcı otantik kostümlere bürünmüş mim oyuncularının Tayland ve Çin balatlarına eşlik eden canlı kareografları görülmeye değer. Calyso Cabaret (Asia Hotel, Payathai Road) ve Golden Dome Cabaret ( 252/5 Soi 18, Ratchadapisek Road, Huay Kwang) Ayrıca Suan Lum Night Bazaar’da yer alan Thai Puppet Theater’daki kukla gösterileri de izlemeye değer. Ayrıca Grand Palace’ın hemen karşısında yer alan Lak Meuang’da Tayland folk dans gösterileri seyretmek mümkün.

 

• Gün batımında Sky Bar’ın terasında dudak uçuklatan manzaralara karşı kokteyl keyfi ve kolonyal elegans’ı yansıtan Veranda’da (Oriental Otel) akşamüstü çay geleneği.

 

• Thai masajının orjinal doğum yeri olan Bangkok, her türlü stresten arınmak ve rahatlamak için Thai masajının en iyisini deneyimlemek için Bangkok kesinlikle doğru adres.

 

 

 

 

 

 

 

MÜZELER

National Museum, 4 Thanon Na Phra Tha, Phra Nakorn
Bangkokian Museum, 273 Charoen Krung Soi 43
Museum Siam, Thanon Sanam Chai, Phra Nakorn
Wang Bangkhunprom & Bank of Thailand Museum, 273 Thanon Samsen
Suan Pakkard Palace Museum, 352 Thanon Si Ayutthaya
Grand Palace & Wat Phra Kaew, Thanon Na Phra Lan

 

 

TAPINAKLAR

Wat Pho, 2 Thanon Sanam Chai
Wat Phra Kaew, Grand Palace, Thanon Na Phra Lan
Wat Benchamabophit, 69 Thanon Rama V
Wat Bowoniwet, 248 Thanon Phra Sumen
Wat Maha But, 749 Onnut Soi 7
Wat Ratchabophit, 2 Thanon Fuang Nakhon
Wat Suthat, 146 Thanon Bamrung Muang
Wat Suwannaram, 33 Charan Sanit Wong Soi 32
Wat Mangkorn (Leng Noi Yee), Thanon Charoen Krung
Bang Kra Jao, Thanon Kasemrat
Chao Mae Tubtim Shrine, Soi Nai Lert
Chao Poh Seua Shrine, 468 Thanon Tanao
Chinatown Heritage Centre & Golden Buddha, Wat Traimit
Erawan Shrine, Erawan mall
Monk’s Bowl Village, 71 Soi Ban Baat, Phra Nakorn
San Jao Sien Khong, Soi Wanit 2

 

 

PARKLAR
Lumphini Park, 192 Thanon Rama IV
Dusit Park, 16 Thanon Ratchawithi
Santichaiprakarn Park, Thanon Phra Arthit

 

 

SANAT GALERİLERİ

National Gallery, 4 Chao-fa Road
Jim Thompson House, 6 Soi Kasemsan 2
H Gallery, 201 Sathorn Soi 12
100 Tonson, 100 Soi Tonson
Bangkok Art & Culture Centre, 939 Thanon Rama I
Bangkok Sculpture Centre , 4/18-19 Nuanchan Soi 56
Kathmandu Photo Gallery, 87 Thanon Pan
Thailand Creative & Design Centre (TCDC) , Emporium, 7th floor

THAVIBU GALLERY, Silom Galleria, Suite 308 (3rd fl.) 919/1 Silom rd.

TANG CONTEMPORARY, Silom Galleria, B-28 (Basement) 919/1 Silom rd
GALLERY SOULFLOWER, Silom Galleria, 309 (3rd fl.) 919/1 Silom rd.
QUEEN’S GALLERY, 101 Ratchadamnoen Klang rd
SURAPON GALLERY, Tisco Tower, 48/3 North Sathorn rd
PROJECT 304, Co-op Housing Building, 109 Thoet Damri Rd
ART REPUBLIC, Peninsula Plaza, 3rd fl., Ratchadamri rd.,
TADU CONTEMPORARY ART GALLERY, Royal City Avenue, Rama IX Rd.
ABOUT STUDIO/CAFE, Maitri Chit Rd., Pom Prap
ROTUNDA GALLER, Surawongse rd.
ARDEL GALLERY OF MODERN ART, 99/45 Belle Ville

 

 

MİMARİ
14 October Democracy Monument, Thanon Rtchadamnoen Klang
Cat Bulding, 72 Thanon Charoen Krung
The Dusit Thani, 946 Thanon Rama
State Tower, 1055 Thanon Silom
Elephant Tower, Thanon Phahon Yothin

 

 

ŞEHİR DIŞI ROTALAR

• Bangkok’a birkaç saat uzaklıkta yer alan eski antik başşehir Ayutthaya kalıntıları ve Bang Pa-In Yazlık Sarayı, rustik Ko Kret köyü, Ko Samet sahilleri, Kwai nehri üzerindeki ünlü Kwai köprüsü ve Tiger Temple görülmeye değer yerler. Ayutthaya antik şehri, 1350 yılında eski başkent Sukhothai’nin çöküşünün ardından Tayland Krallığı’nın başkenti olmuş ve de 400 yıl da varlığını sürdürmüş. Ayutthaya’nın başkent olduğu yıllar boyunca, ziyarete gelen pek çok yabancı kentin ihtişamından ve zenginliğinden etkilenmekten kendini alamamış. Döneminde sarayları, kanalları ve tapınaklarıyla haklı bir ün kazanmış. 1767 yılında komşuları Birmanya ile çıkan savaşta yenilen Thai’lerin, bu gurur duydukları kentin yağmalanmasını ve yıkılmasını hüzünle seyretmişler. Bugün hala Ayutthaya’nın yakılışı Thai halkı için bir trajedi olarak anılıyor.

 

• Damnoen Saduak, Bangkok’a 104 kilometre mesafede, ülkenin en büyük ve en güzel yüzen pazarı. Günübirlik turlarla gelebilirsiniz; ama turlar saat sekiz sularında varırlar ve bu saatten sonra kanallarda gördüğünüz turist teknesi sayısı pazarcı Thai teknelerinden daha fazla oluyor. En iyisi bir gece Damnoen Saduak’ta gecelemek ve sabah gün doğarken yürüyerek kanallara gitmek.

 

• Ayrıca Bangkok’a gitmiş iken birkaç gün spa keyfi yapmak için Evason Hua Hin Resort & Spa (9 Paknampran Beach,Pranburi,Pracchuap Khiri Khan), Aleenta Hua Hin Pranburi ( 4. Paknampran Beach,Pranburi,Pracchuap Khiri Khan), Anantara Hua Hin (43/1 Thanon Phetkasem Beach) doğru adresler.

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

*Saatlerce takside kapana kısılı kalmak yerine şehrin inanılmaz iyi işleyen toplu taşıma araçlarını (BTS Skytrain, MRT Bangkok Metro) kullanırsanız inanılmaz zaman kazanıyorsunuz. Eğer toplu taşıma araçlarını kullanmayacaksanız, geleneksel Samlo (Tuk-Tuk)’ara binerek şehrin ritmini yakalamak mümkün. Samlolar Taylandlı bir sürücü tarafından pedal çevrilerek çekilen 3 tekerlekli açık hava taksileri. Binmeden önce gidilecek destinasyonu belirtip pazarlık yapmakta fayda var.

 

*Tayland mutfağı damağınıza biraz acı gelebilir. Bazı yemeklerin kokularının ağır olmasının sebebi hindistan cevizi yağı kullanılması. Sokaklar, envai çeşit Tayland yemekleri ile doludur. Açıkhavadaki yemek tezgahlarında harika lezzetler deneyebilirsiniz ancak hijyen konusunda dikkatli olmak lazım.

 

*Otel ve gideceğiniz yerlerin Taylandça yazılmış kartlarını mutlaka yanınızda bulundurun. Bangkok’ta çok az İngilizce konuşuluyor

 

*Tayland’da hayatın vazgeçilmez ritüellerinden biri pazarlık yapmaktır. Tuk Tuk’larda, takside, alışverişte, sokaklardaki yemeklerde mutlaka pazarlık yapın.

 

 

Ne Zaman Gidilir?

Bangkok’da üç mevsim var: serin sezon Kasım Şubat arası, sıcak sezon Mart Mayıs arası ve yağmurlu sezon Haziran Ekim arası. En iyi zaman Nisan-Mayıs ayları (Nisan 15’de Songkran New Year Festivali kutlamaları yapılıyor.) Daha serin havalar için ise Aralık ve Ocak.

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir