ATİNA İZLENİM & ROTALAR

TANRILAR ŞEHRİ

 

Tragedyanın ve demokrasinin doğduğu “Tanrıların şehri” Atina; Sokrates, Platon, Aristo ve Sofokles gibi hem batı düşünce tarihini, hem de dinleri etkisi altına almış düşünürleri besleyen ‘Grek’ kültürünün izlerini taşımaya devam ederken, bir yandan da Akdenizli Yunanlıların doğal ve rahat hayat görüşünü, sıcak kanlı ve yapmacıksız karakterini, ve de yaşamdan keyif alma mottosunu taşıyor.

 

Avrupa’nın en eski şehirleri bile Atina’nın sahip olduğu tarihi mirasa sahip değil ve adım başı karşınıza çıkan bu kalıntılar bile Atina’nın başlı başına büyüleyici bir çekim merkezi olmasına yeter. Diğer yandan 2004 Dünya Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması şehre – yeni açılan otelleri, restoran, cafe ve butikleri ile – modern bir dinamizm getirdi, geleneksel ile çağdaşı, eski ile yeniyi, batı ile doğuyu buluşturan çok canlı bir çehre kazanmasını sağladı.

 

Agora ve Acropolis gibi, şehrin tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapan Plaka, Thisso ve Monastiraki semtleri yürünebilir olmaları sebebi ile trafikten uzak, huzurlu saatler geçirmenize izin veriyor. Gündüz vakti sakin ve huzurlu olan Psyrri ve Gazi semtleri, geceleri tavernaları, restoranları, barları ile cıvıl cıvıl oluyor.

 

Helen Parlementosu, müzeler, universite, akademi ve kütüphaneye ev sahipliği yapan Syntagma, Atina’nın kültür merkezi. Syntagma Meydanı’nı hemen geçince karşısınıza Atina’nın en işlek alışveriş merkezi olan Ermou caddesi çıkıyor. Pangrati semti ise 1896’da ilk olimpiyatlara ev sahipliği yapan Panathenaic Stadyum’unun ev sahibi. Vasilissis Sofias caddesi üzerinde bulunan konsolosluklar, konser salonu ve müzeler ile en şık caddelerden birisi. Kolonaki semti ise şık restoranları ve butikleri ile Atina’nın yükselen gözde bölgesi.

Olimpik Park’ın kuruluğu şehrin biraz dışında kuzeyde yer alan Kifissia ve Maroussi semtleri ise eskiden Aristokratların yazlık evlerine ev sahipliği yaparken, son yıllarda özellikle Kefalari Meydanında ve civar sokaklarda yeni açılan tasarımcı butikleri ve restoranları ile şıklaştı ve cazip hale geldi. Şüphesiz Atina’nın en gözde, sofistike ve şık bölgesi Kolonaki. Sanat galerileri ve butik otelleri ile Haritos, stil sahibi restoran, kafe ve barları ile Skoufa ve Millione, lüks ve şık dünya markaları mağazaları ile Patriarchou Loakim, Valaoritou ve Voukourestiou, tasarımcı butikleri ile Ploutarchou ve Loukianou, harika mücevher ve taki butikleri ile Tsakalof, müzeleri ile Vassilissis Sofias caddeleri ziyaret edilmesi gereken caddeler arasında yer alıyor. Harika manzaralar için ise Mt. Lycabettus tepesinde yer alan ufacık kilise St. George’a 45 dakika tırmanarak, tepede yer alan kafenin terasında manzaralara nazır bir kahve mola vermek ideal.

 

Şehrin güneyinde yer alan sahil kasabaları yazın hınca hınç doluyor; Paleo Faliro, Kalamaki ve Posidonos Avenue, taze deniz havası almak ve sahil boyunda gezinmek için, Vouliagmeni gündüzleri cıvıl cıvıl kumsalında denize girmek için ideal. Piraeus’da yer alan, dünyanın en renkli caddelerinden birisi olan Piraeus Street üzerinde yer alan grafitileri görülmeye değer. Yine aynı semtte yer alan Omonoia meydanı, Mikrolimano ve Glyfada geceleri canlı restoran ve barları ile Atina’lıların en gözde mekanları.

 

Olimpiyatlar sayesinde sahil şeridine daha çok yatırım yapılarak yeni açılan restoran ve barlarla canlandırıldı, ayrıca şehrin altyapı problemleri (metro sistemi, vs) giderildi ve düzen getirildi. Ancak 2009’da yaşadığı ekonomik kriz sonrası tüm Yunanistan hem maddi hem de manevi darbeler alarak moral bozukluğu yaşadı. Ancak doğuştan yaşama sevinci ve tutkusu ile dolu olan Yunanlılar tüm zorluklara rağmen yaşama devam etmeyi ve hayattan keyif almayı sürdürüyorlar.

 

Biraz kalabalık, gürültülü ve yorucu bir şehir olsa da, Atina’nın huzursuzluğu içi içine sığmayışından. Aslında İstanbul’a çok benzeyen Atina’nın trafiği ve karmaşıklığını boşverip, sunduğu başkalıkların ve çeşitliliğin tadına varmak en iyi çözüm.

 

Genellikle ılıman iklime sahip şehir her daim ziyaretçilerini misafirperverlikle karşılamaya hazır, ancak özellikle yaz aylarında canlanan sahil şeridi ve gece hayatı Atina’yı ziyaret için daha cazip hale getiriyor.

 

Atina mutfağı özellike bir Türk için hiç yabancılık çekmeyceği, lezzetli zeytinyağlıları ve mezeleri ile kendini evde hissedeceği, hatta dolmades (yaprak sarma dolma), keftedes (köfte), gyros(döner), souvlaki (şiş kebap), yuvarlakya (sulu köfte), stifado (yahni), moussaka (musaka), tzatziki (cacık), pilav, imambayildi, pilaki, fava, baklava, kadayıf gibi birçok aynı yemeği rahatlıkla bulabileceği bir mutfak. Rakı’nın çok benzeri Uzo ve buzuki müziği eşliğinde Siratki dansları ise komşu ülkemizde kendimizi eğlenceye rahatlıkla adapte olabilmeyi sağlıyor.

 

 

 

 

ATİNA ROTALARI

En iyi Müzeler

 • EMST Çağdaş Sanat Müzesi, odağı güncel sanat olmasına rağmen şehrin tarihi, mimari, arkeolojik ve kültürel geçmişini de kapsayan kucaklayan yeni çağdaş sanat müzesi, 1893’de Karl Fuchs tarafından inşaa edilmiş bir bira fabrikasında yer alıyor. Zeus Tapınağı ve Acropolis Müzesine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan müzenin terasından Saronic Körfezine uzanan panaromik manzaraları seyrederken Partheon’a uzanıp dokunabilecekmiş gibi hissediyorsunuz. (Kallirois Street)
 • Benaki Museum, 138 Pireos Avenue, Annexe, Keramikos
 • Cycladic Art Museum, 4 Neofytou Douka Street, Kolonaki
 • Acropolis Museum, Dionysiou Areopagitou, Makriyanni
 • Archaeological Museum, 44 Patision Avenue
 • National Museum of Contemporary Art (NMCA) 17-19 Vasileos Georgiou St.

 

Yürüyüş Rotaları

 • Acropolis’e tırmanıp ardından Agora meydanına inerek güzel bir sabah yürüyüşü yapmak.
 • Öğlen Kolonaki sokaklarında dolaşarak şehrin  ritmini algılamak
 • Gün batımında St. George Lycabettus’e çıkıp Atina ve Acropolis manzaralarınız izlemek.
 • Gazi mahallesinde Syntagma Meydanından Pireos Caddesine uzanan trafiğe kapalı Ermou Caddesi eski müzik laternalarından yüksele yunan müzikleri, çiçek kitap ve taze hindistan cevizi dolu tezgahlar, süt mısır kokuları ile salına salına yürüyen insanlar ile cıvıl cıvıl
 • SNFCC Stravros Niarchos Fpundation Cultural Centre Parkı: bir ucundan Parthenon diğer ucundan Saronic Körfezine uzanan manzaraları sunan park, şimdilik açık hava konserleri, film gösterimleri, sanat atölyeleri, müzik dersleri, yoga seansları, spor etkinlikleri, çevre ve ekoloji workshoplarına ev sahipliği yapıyor. Yakında dünyaca ünlü mimar Renzo Piano tasarımlı Greek National Opera ve National Library Kütüphane binalarına ev sahipliği yaparak tam bir kültürel yaşam merkezine dönüşecek.
 • Presidential Mansion Garden: 19. Yüzyıldan kalma başkanlık malikanesi bahçesi 25 kilometrekarelik dev bahçesini Pazar günleri 10 am – 2 pm arası ziyarete açıyor.
 • Academy of Plato: 14 interaktif enstelasyonu ile Plato Akademisi dijital müzesi, dünyanın ilk felsefe müzesi.

 

Sürüş Rotaları

 • Önce Filothei ve Psychiko mahallelerinde araba ile dolaşarak muhteşem mimarideki evleri gördükten sonra, Kifisia ve Varsos’a ilerleyip günün geriye kalanını bu yeni gelişen bölgeleri keşfederek geçirmek.
 • Cape Sounion’a giderek, Posidon Tapınağı’nı keşfetmek.

 

 

KÜLTÜR, SANAT VE MİMARİ ROTALARI

Acropolis, Plaka

Yunan uygarlığının kazandığı zaferlerin bir simgesi olan Akropolis, Atina’nın simgesi haline gelmiş durumda. Ünlü Parthenon tapınağına, Erechtheion Propylaea ve Athena Nike tapınaklarına, Zeus, Artemis, Pandion ve Asclepius’un mabetlerine, Athena heykel ve altarına, Pericles ve Herodes’ın odeonlarına ve Dionysus tiyatrosuna ev sahipliği yapıyor.Ayırca Akropol içerisinde New Acropolis Museum (Dionysiou Areopagitou ve Makrygianni köşesinde) ve Atelier Spyros Vassiliou (Webster 5a) müzeleri yer alıyor.

The Ancient Agora of Athens, Plaka
Hephaestus’un mabedi Thission, Apollo’nun mabedi, Zeus ve Attalus Stoaları, 12 Tanrı altarı ve Agioi Apostoloi kilisesine ev sahipliği yapıyor.

The Roman Agora, Plaka
4 sütunlu kapı ve Tower of Winds’e ev sahipliği yapıyor.

Kerameikos, Plaka

Themistocleian duvarı, Dipylon kapısı, Pompeion binası, Kutsal Kapı, Kerameikos müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

The Temple of Olympian Zeus & the Arch of Hadrian, Plaka

National Archaeological Museum , 28th Octovriou, Patission Street 44
Atina’nın en önemli müzesi olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunan uygarlığının Neolitik döneminden Roma çağına kadar uzanan bir sanat arşivi sergiliyor.

Goulandris Museum of Cycladic Art Museum, Neophytou Douka 4
Bronz çağından M.S. 6. yüzyıla kadar devam eden koleksiyonunda, ince figürleriyle dikkat çeken ve Picasso, Modigliani, Brancusi gibi birçok sanatçının esinlendiği mermer heykeller bulunuyor. Ayrıca müze kompleksinin içinde yer alan Stathatos Mansion, geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

Goulandris Museum of Natural History, 13 Levidou, Kifissasia
The National Art Gallery, Mihalakopoulou 1, Vasileos Konsantinou 50
Frissiras Museum, Monis Asteriou 3 & 7
Ilias Lalaounis Jewelry Museum, Karyatidon 12 & Kallisperi
National Museum of Contemporary Art, Concert Hall, Kokkali 1 & Vassilissis Sofias
Benaki Museum, Koumbari 1 & Vassilissis Sofias
Benaki Museum Piraeus Annexe, 138 Piraeus& Andronikou
Bank of Greece Cultural Center, Kotzia Square

Deste Foundation Contemporary Art, Nea Ionia 142
The Breeder Contemporary Art, Evmorphopoulou 6
Cats & Marbels Sanat ve Antika Galerisi, Fokylidou Street 12, Kolonaki
Athinais Cultural Center, Kastorias 34 – 36
Hellenic Cosmos Cultural Center, Piraeus254
Technopolis Binası, Piraeus100, Gazi
Parlemento Binası, Syntagma Square, Syntagma
Atina Akademisi, Panepistimiou 28*32, Syntagma
Zappeion Hall & Gardens, Vasilissis Amalias, Syntagma
Kallimarmaro (Panathenaic) Stadium, Vasileos Konstantinou, Pangrati
Agios Nikolaos Rangavas, Bizans Kilisesi, Pritaniou 1

Atina Yakınlarında
Poseidon Tağınağı, Sounion (Konaklama: Grechotel Cape Sounion)
Palamidi Kalesi, Akronafplia Kalesi, Nafplion, (Konaklama: Nafplia Palace)
Apollo Tağınağı, Chians Altar ve Sanctuary Tiyatrosu, Delphi
Poros ve Aegina, Saronic Adaları

 

 

 

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir