AMMAN İZLENİM & ROTA VE REHBERİ

AMMAN

Verimli Ürdün vadisi ile çölün arasında konumlanmış Amman, Ürdün’ün başkenti. Tam bir kontrastlar şehri olan Amman’ın ticari merkezinde ultra modern binalar ve oteller, şık restoranlar ve sanat galerileri ile geleneksel kıraathaneler, zanaatkarların atölyeleri yanyana yer alıyor. Ürdün mutfağı Lübnan mutfağından etkilenmiş. Falafel ve humus vazgeçilmez lezzetler, kekiğe benzeyen Zahter ise harika bir baharat.

 

Oteller

Four Seasons Hotel Amman, 5th Circle, Al-Kindi Street

Le Meridien Amman, Queen Noor Street, Shmeisani

Grand Hyatt Amman, Hussein Bin Ali Street, Jabal

Kempinski Hotel Amman, Abdul Hamid Shouman Street – Shmeisani

 

Restoranlar

Books at Café / Lokallerin öğle yemeği adresi

Fakhr El-Din / Lokal lezzetlerin en iyi akşam yemeği adresi

32º North in Grand Hyatt Hotel / Şehrin en modern ve şık restoranı

 

 

Amman ve civarında görülecek yerler:

Amman Kalesi ve Müzesi, Makan snat galerisi, Jerash Antik Kenti,  Hadriyan Kapısı, antik Roma Şehri ve tiyatrosu ve Ajloun Kalesi.

  • Jerash: Petra’dan sonra Ürdün’ün en etkileyici antik şehri Jerash 6,500 yıllık bir tarihe sahip. Romalılar döneminde Decapolis Ligi olarak adlandırılan 10 ihtişamlı Roman şehrinden birisi olan Jaresh (Gerasa) dünyadaki en iyi korunmuş Roma kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Yüzyıllar boyu kumların altında gizlenmiş şehir, 80 yıl önce kazılarak ortaya çıkartılmaya başlanmış. Taşlarla döşenmiş sütunlu yolları, tepe tapınakları, şık tiyatroları, ferah meydanları ve plazaları, banyoları, çeşmeleri ve şehir surları, sur kule ve kapıları ile son derece gelişmiş Roma şehir planlamacılığının güzel bir örneği.
  • Ajloun Kalesi: Ürdün Vadisine açılan üç önemli yolu gözeten Ajloun Kalesi (Qal’at Ar-Rabad) 1184’de hem civar demir madenlerini, hem de Suriye ile Ürdün arasındaki ticareti korumak için inşa edilmiş ve Haçlı Seferlerine karşı önemli bir  kale olmuş. Tepeden muhteşem vadi manzaraları izleyebiliyorsunuz.
  • Amman’dan Petra’ya ya da Wadi Rum’a giderken gezebileceğiniz Nebo Dağı, Hz. Musa’nın vaad edilmiş toprakları gördüğü ve daha sonra öldüğü ve defin edildiği dağ. Yakınlarda yer alan Madaba kasabası ise 6.yy’da yapılmış mozaik Ürdün ve civarı haritası ile ünlü. Madaba’daki Haret Jdoudnah ise ülkenin en iyi lezzet duraklarından birisi. Yollarda ilerlerken tepeler üzerinde inşaa edilmiş birçok kale görüyorsunuz. Bunlardan en güzeli şüphesiz Karak Kalesi.
  • Karak Kalesi: Krallar Yolu’ndan ya da Ölü Deniz’den Karnak’a yaklaştığınızda, tepede yer alan müstahkem şehir ve kalesinin etkileyici manzarası nefesiniz kesiyor. Heybetli ve korunaklı 12.yy kale surları arkasındaki şehri gördüğünüzde zamanında neden krallığın kaderine buradan karar verildiğini anlıyorsunuz. Karak bugün 170,000 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapıyor ve içeride 19.yy Osmanlı binaları yer alıyor. Haçlı Seferlerine karşı inşaa edilmiş kale kesinlikle ziyaret edilmeye değer, birçok tünel ve geçitti keşfedebilmek için yanınızda bir el lambası olmasında fayda var.

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ÜRDÜN YAZILARI

 

 

 


 

 

Zeynep Atılgan Boneval