ALAÇATI KAHVE EVLERİ

 

 Alaçatı’da iyi kahve bulmak için birçok adres var:

  • Take Five, Hacımemiş Mah. 2001 Sk. No:30 / 2016’da Alaçatı harika bir kahvecisi ve caz bara kavuşmuştu. Duvarları sanat eserleri ile renklenmiş asma katlı ferah ve zevkli mekanda, enfes 3. dalga kahve seçenekleri, espresso martini gibi orjinal kokteyller, sabahları sağlıklı omletler, taze sıkılmış sebze ve meyve suları, smoothieler, ev yapımı kurbiyeler, akşamları da peynir ve şarküteri tabakları, bruscettalar, haftasonları canlı caz bulabilirsiniz. Çay severler de Take Five’da San-cha’nın masala green tea, oolong, elma& tarçın, Dilmah’ın açai & nar, lime & portakal, vanilya & gül gibi aromatik infusion çaylarına bayılacak.

  • Peri Art Cafe: Kemal Paşa Cad ve 3046 Sok kesişimi/ Alaçatı’ya gönül vermiş İpek & Sinan Atay’ın yıllar önce açtığı ve yaz-kış yaşattığı Peri Art, sanat galerisi yıl boyu farklı sanatçıların eserlerini sergilerken, Kafe İpek Hanım’ın harika seramikleri eşliğinde nefis kahve ve lezzetler sunuyor. Alaçatı’da yaz kış açık güzel kahve yapan bir yer bulmak gerçek bir nimet! Sabahları reçeller, peynirler, zeytinler ve taze demlenmiş çay ile harika bir köy kahvaltısı ve kahveyle güzel bir güne başlayıp, gün içerisinde de keyifle kitabınızı veya bilgisayarınızı alıp sokakta oturup, kahvenin yanında brownie, cheesecake gibi harika tatlıların tadına bakabiliyorsunuz.

  • Kaf, Kemalpaşa Caddesi No:118/ İstanbul’dan tanıdığımız yeni nesil kahveci Kaf soluğu Alaçatı’da aldı. Harika bir mekana konuşlanan Kaf’ın maharetli baristalarının hazırladığı nefis 3. Dalga kahveleri, son derece zevkle tasarlanmış iç mekanı ve duvarı kaplayan muzip illüstrasyonu, cold brew kahveleri ve nostaljik meyve suları ile dolu soğuk dolabı ile kahveseverleri mutlu ediyor.

  • Roqqa Artisan Coffee Shop, Hacımemiş 2001 Sk No:44 / 3. Dalga kahve akımının Alaçatı’daki başka bir yeni temsilcisi ise Roqqa Artisan Coffee Shop. 12 ay açık olan bu kahve evinde kahveyi, sütü, suyu iyi bilmenin ve doğru derecede bir araya getirmenin ustası baristanın ellerinden nefis latte, sıcak ve soğuk kahveler, smoothie ve frozenları, leziz croissant eşliğinde içebilirsiniz. Duvarları süsleyen harika illüstrasyonları ile kahveseverler için başka keyifli bir durak.

  • Tuck Coffee, Alaçatı Mahallesi, 3000. Sk. No:20 / Alaçatı’da yeni açılan Tuck, bir İzmir markası. Köşe dükkanını panda konsepti ile renkli ve eğlenceli bir alana dönüştüren Tuck, iyi kahve arayanlar için güzel bir başka alternatif. Akşamları da kahve ve kokteyller ile kalabalık olmayan keyifli bir lounging köşesine dönüşüyor.

 

 

Ancak Çeşme yarımadasının en güzel kahvesi için arabaya atlayıp bir zahmet Çeşme’ye Kaffe’ye gitmelisiniz!

  • Kaffe: İsmet İnönü Mahallesi, 2001. Sk. No:54 / Çeşme çarşısının içindeki bu ufacık mekan gerçekten minik bir harikalar dükkanı. İstanbul’un karmaşa, yapaylık ve yabancılaşmasından kaçan bir çiftin, ‘hayattan keyif almak üzere inandığı ve doğru bilgiği şeyi yapma’ prensibini, güzel kahve, güzel lezzetler, güzel ortam, güzel muhabbet ile hayata geçirdiği hali Kaffe. Müdavimleri ile her daim dolu olan, telaşsız ve son derece samimi ancak son derece özenli ruh hali, sizi sarıp sarmalıyor içeride. Latte ve yanında fırından yeni çıkmış çukulatalı kurabiyeler, croissantlar, kek ve tatlılar eşsiz.  Güne güzel başlamanın sırrı güzel bir kahve ise Kaffe tartışmasız en doğru adres.

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

YOLCULUK TERAPİSİ ALAÇATI, ÇEŞME YARIMADASI ve CİVAR BÖLGE YAZILARI