2016’da Yükselmesi Beklenen Destinasyonlar

Seyahat trendleri, yükselen destinasyonlar ve ilham veren şehirlerle bir yılın daha sonuna geldik. Her sene olduğu gibi ‘gelecek sene’ gözde olacağı düşünülen şehirler, seyahat konusunda söz sahibi Conde Nast Traveller gibi dergiler tarafından seyahatseverlerin ilgisine sunuldu. Kendi seyahat listenizi oluştururken bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Kimbilir belki de şimdiye kadar hiç radarınıza takılmamış bir yerde bulursunuz kendinizi:)
Listede Küba’ya daima yer var. Her geçen yıl ufak ta olsa değişim rüzgarları hissedilen ve bu sene Amerika’nın 54 yıllık ticari ambargoyu kaldırdığı Küba’ya birkaç sene sonra gittiğinizde belki de kalkan son treni de kaçırmış, o güzelim film karesi fotoğrafların artık yavaş yavaş tarihe karıştığını fark ediyor olacaksınız. Dolayısıyla hep isteyip te erteleyenler, bu sene Küba’yı radarınıza alın deriz.

Autohuur-Cuba
Ekvator’un başkenti Quito, bu sene son yıllarda Güney Amerika’nın ‘top destinasyonları’ olan Rio ve Buenos Aires’e kafa tutuyor. Yenilenen havaalanı, her geçen gün yenisi açılan butik oteller, galeriler, restoran ve barlarıyla kendisini keşfedecekleri bekliyor.
Filipinler’in gözde adası Boracay ise bu sene kendine ait bir havaalanına kavuşmasıyla ulaşımı çok daha kolay hale getiriyor. Shangri-La’nın hemen yanında 4 kilometre boyunca bembeyaz kumlarıyla muhteşem Punta Bunga Beach ve Puka Shell Beach göz alabildiğine uzanıyor. Philippe Starck ve John Hitchcox tarafından dizayn edilen yeni bir butik otel de adanın kuzey kısmında yer alan Bulabog Beach’te bulunuyor.

untitled-1_w_37
Lizbon son dönemlerde ‘Yeni Berlin’ olarak adlandırılırken sanat alanında sıçrayışa geçmesi ve genç yeteneklerin artmasıyla şehir hayatındaki yaşam stilini ve çıtayı da bir tık daha yükseltti. Graffiti’nin bile bu şehirde devlet tarafından korunduğunu göz önüne alırsak, dinamik ve yaratıcı bir atmosferin giderek daha fazla hakim olduğu, yemek sahnesine Michelin yıldızlı şeflerin katıldığı bir Lizbon, listede yer almayı fazlasıyla hak ediyor.
Gerçek anlamda ‘yollara düşenler’e İrlanda’nın 2500 kilometrelik ‘Vahşi Atlantic Yolu’nun açıldığı haberini verelim. Ayrıca 2016’da 216 kilometrelik yeni bir ‘bisiklet yolu’ açılacak. 5000 yıllık zengin tarihi ve atmosferik kalelerine bir de Kuzey İrlanda’da 2016’nın ‘yeme-içme’ yılı olması eklenince İrlanda’yı listeye almak gerekiyor.

Causeway_coast
Pudra beyazı efsane kumsalları ve masmavi deniziyle ‘yeni Mauritius’ olmaya aday Zanzibar’da yeni açılan havalı oteller adadan ayrılmayı zorlaştırıyor.

Geçtiğimiz sene yaşanan deprem, Katmandu’nun başkenti Nepal’de turizmi 2015 boyunca doğal olarak oldukça olumsuz etkiledi. Ancak Nepallilerin hızla Katmandu’nun tarihi binalarını, ülkenin yollarını onarmasıyla artık Nepal’e gitmek güvenli. Nepal’e giderek aynı zamanda turizmin tekrar canlanmasına da katkı sağlamış oluyorsunuz. Üstelik trekking ve doğa tutkunlarını güzel haberler bekliyor. 15 günlük Annapurna ve Everest’i kapsayan trekking rotasında artık sıcak duş alabileceğiniz ve rahat bir yatakta yatabileceğiniz kalıcı kamplar bulunuyor. Trekking benim harcım değil diyenlerdenseniz, Chitwan Milli Park’ında bir spa’da rahatlayabilir ya da havalı bir 6 altı günlük dağ ve orman safarisine katılabilir, sonsuzluk havuzu olan bir dağ lodge’unda keyif yapabilirsiniz. Nepal’de durum kesinlikle iyiye gidiyor.

china-kathmandu-chitwa-nights-pokhara-nagarkot-bhadgaon56
Bugünlerde en fazla yükselişte olan ülkelerden biri de İran. Canayakın ve son derece samimi insanları, muhteşem manzaralar sunan doğası, derin bir tarihi kültür ve mirasıyla, ayrıca Türkiye’ye en yakın destinasyonlar arasında olmasıyla İran tam bir ‘liste başı’ destinasyon.

C1208_PlayingWithPast1