2015 KIŞ SEYAHAT TRENDLERİ

 

 

2015 kış aylarında dünyanın yükselen destinasyonları, gözde seyahat temaları ve de otel ve havalimanlarındaki yenilikleri sizin için derledik.

 

1) SANATIN PEŞİNDE

‘Sanat avcılığı’ yükselen bir seyahat trendi. Ruhumuzu beslemenin, ufkumuzu açmanın, önyargılarımızı aşmanın, sosyal ve politik düzenleri sorgulamanın en yaratıcı yöntemi olan sanat artık uğrunda seyahat edilir bir merak haline geldi. Artık dünyanın dört bir köşesinde yer alan çağdaş sanart fuarları, bienaller, müzayedeler sayesinde yeni ve genç sanatçıları tanıyabiliyoruz. Genellikle kış aylarında gerçekleşen bu fuarlar sırasında eşzamanlı yer alan özel etkinlikler, sergiler, performanslar, sokak enstalasyonları sayesinde şehirler adeta birer sanat üssüne dönüşüyor ve sanatseverlerin bululma noktası haline geliyor. Bu kışın kaçırılmayacak sanat etkinlikleri ise:

  • ARCO Madrid: 1982’den beri gerçekleşen ARCO Madrid çağdaş sanat fuarı, Avrupa’nın en popüler sanat fuarları arasında yer alıyor. 25 Şubat – 1 Mart 2015 arasında gerçekleşecek ARCO Madrid’e 250 sanat galerisi katılıyor
  • SHANGHAİ BİENALİ: 21. yüzyılın yükselen metropolü Shanghai, 22 Kasım 2014 – 31 Mart 2015 arasında yer alan Bienal’de sanat meraklılarını ağırlayacak.
  • Art Dubai: 2006’da başlayan çağdaş sanat fuarı Art Dubai, özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya sanatının vazgeçilmez buluşma noktası haline geldi. 18-21 Mart 2015’de gerçekleşiyor.

 

 
2) AİLECEK KAYAK – EVDEN UZAK EV

Kış demek kayak demek. Kayak seyahatlerinde bir ufacık bir otel odasına sıkışmış gibi hissetmek yerine, artık evde gibi yaşayabileceğimiz, geniş yaşam alanları sunan konaklama alternatiflerine ihtiyaç duyuyoruz. Hele bir veya iki haftalık kayak seyahatlerinde kalabalık aile & arkadaşlar rahat rahat yayılıp ‘evden uzak evde’ hissedebileceğimiz mekanları tercih eder hale geldik. İşte bu ihtiyacı karşılamak üzere kayak merkezlerinde çocuk bakımı da içeren kiralamalar yapan www.familyski.co.uk veya www.espritski.com gibi siteler çok gözde.

 

 

3) KIŞTA YAZ KAÇAMAKLARI

Kış aylarının kısalan ve soğuk günlerinde şehirden kaçıp, palmiyelerle çevrili bir kumsalda uzanmak, güneşte kemikleri ısıtıp, masmavi sulara kendini bırakarak muhteşem deniz altı dünyasında büyülenmek başka bir trend. Maldivler, Mauritius gibi tropik bir mabetlerde yer alan oteller muhteşem bir servis anlayışı, eşsiz bir misafirperverlik, en taze ve leziz deniz mahsülleri ile kendinizi cennette hissetmenizi sağlıyor. Maldivler’de Four Seasons, Banyan Tree ve Soneva Gilli, Mauritius’da Le Prince Maurice, LUX Le Morne, ve Angsana Balaclava, Dubai’de One & Only, Zanzibar’da Mnemba Island ve St Barts’da Hotel Guanahani & Spa ve Eden-Rock kışta yaz yaşamak için en doğru adresler

 

 

4)   SAFARİ KAÇAMAKLARI

Kış aylarının kısa ve karanlık günlerinden, şehrin yapaylığından, gürültü ve karmaşasından uzaklaşarak, doğa ve vahşi yaşam ile buluşma yaşamaya fırsat veren safari ise başka bir kış trendi Kenya, Tanzanya, Botswana ve Güney Afrika safarinin vazgeçilmez destinasyonları. Safari’nin yeni gözdesi Namibia, uçsuz bucaksız göz kamaştırıcı manzaraları, çölleri, kumulları, okyanus sahilleri, safari parkları ile eşi benzeri bulunmayan el değmemiş bir vahşi doğa deneyimi sunuyor. Başka bir yükselen safari destinasyonu ise Rwanda ve Uganda’da goril safarisi. Safari için en doğru adresler ise: Güney Afrika’da Ulusaba Private Game Reserve, Phinda Game Reserve ve Singita Sabi Sands / Kenya’da Mahali Mzuri, Elsa’s Kopje ve Bateleur Camp / Tanzanya’da Singita Sabora Grumeti Tented Camp ve Ngorongo Crater Lodge / Botswana’da Jao ve Abu Camp / Namibya’da Sossusvlei Wilderness Camp, Ongava Lodge ve Doro Nawas / Rwanda’da Sabyinyo Silverback Lodge / Uganda’da Sanctuary Gorilla Forest Camp

 

 
5)   RUH & BEDEN & ZİHİN DENGESİ – SAĞLIKLI YAŞAM SEYAHATLERİ

Sağlıklı yaşam mottosunu benimseyenlerin artışta olduğu bir dönemdeyiz. Artık ‘beden,ruh ve zihin’ sağlığı ve dengemize, ne yediğimiz, nasıl nefes aldığımız ve nasıl hareket ettiğimize çok daha fazla önem veriyoruz. Stresten arınmaktan kilo vermeye, sigarayı bırakmaktan esneklik ve fitlik kazanmaya, hastalıkları önlemekten yaşam kalitesini arttırmaya çok farklı sebeplerle yapılan ‘sağlık seyahati’günümüzün en yükselen trendleri arasında yer alıyor. Özellikle en koşuşturmalı, stresli ve karanlık geçen kış aylarında 3-5 günlük sağlık seyahati kaçamakları bir nevi ‘Teknoloji Detoksu’ da sağlıyor. Bilgisayar, cep telefonu, tablet ekranlarından bir süreliğine de olsa uzaklaşarak ‘fişi çekmek’ ve arınmak sağlık otellerinin sunduğu en büyük lüks. En iyi kış spa adresleri: Tayland’da Chiva-Som Spa, Bali’de Como Shambhala, Portekiz’de Longevity Wellness Resort, İspanya’da SHA Wellness Clinic, Avusturya’da Lanserhof Lans ve Lanserhof Tegernsee

 

 

6) FİLANTROPİ SEYAHATLERİ

Sosyal sorumluluk ise başka bir yükselen seyahat trendi. Özellikle Asya’da doğal felaketlerden çok etkilenen ve de imkanları kısıtlı kasaba ve köylerde okul yapımına ve eğitime katkı amaçlı seyhat edenlerin sayısı artıyor. Vietnam, Kamboçya ve Laos ise bu amaçla en çok ziyaret edilen ülkeler. Uzak Doğu’nun gizemli dünyasında yükselen iki destinasyon ise el değmemiş budist kültürü, tapınakları ve manzaraları ile Myanmar ve de doğal parkları, ormanları, adaları ve doğal güzellikleri ile Sri Lanka.

 

 

7) OTELLERDE ‘TATLI RÜYALAR’ – KALİTELİ UYKU PROGRAMLARI

Oteller sürekli seyahat eden misafirlerinin uyku kalitesini arttırmak için de programlar başlattılar. Bali ve Mykonos’da yer alan Karma otelleri ‘Bu Gece Uyuyoruz’ deneyimi kapsamında, misafirlerine yoga seansları, Doğal Taş Masajı ve Refleksoloji masajları sunuyor. Tayland’da yer alan Six Senses, konuklarını sıcak bir banyo ritüeli ile rahatlattıktan sonra bebekler gibi deliksiz bir uyku için ‘Derin Rüya Masajı’ uyguluyor. Manhattan’da yer alan Benjamin Otel, uyku uzmanı Rebecca Robbins ile geliştirdiği ‘Dinlen ve Yenilen’ programı kapsamında, konukların yatış açılarına uygun özel yastıklar, uyku öncesi aromaterapi masajları, ve uykuyu kolaylaştırıcı lezzetler sunuyor. Hyatt Regency ve Adoba Eco otelleri gibi birçok otel ‘%100 saf’ sloganı ile virüs ve bakterilerden arınmış hipoalerjenik odalar yaratırken, Six Senses gibi oteller de uyku kalitesini arttırıcı aydınlatmalar uyguluyor.

 

 

8) HAVALİMANINDA SPOR & SPA

Yolculuğun her aşamasında zindeliğin önemini kavrayan sadece oteller değil, artık havalimanları da bu ihtiyaca yönelik hizmetler sunmaya başladı. Havalimanlarındaki sıkışmışlık, havasızlık, karanlık duygularını, keyifli, renkli ve oyuncu deneyimlere dönüştürmek adına mekan tasarımları dünyaca ünlü mimar ve tasarımcılara emanet edildi. Yolcunun tüm konforu düşünülerek tasarlanan havayolu loungelarının yanı sıra, artık birçok büyük havalimanında spor salonu da yer alıyor. Dallas, San Francisco ve Chicago havalimanlarında yoga stüdyoları, Singapur havalimanının terasında yüzme havuzu, Hong Kong havalimanında golf sahası sadece birkaç örnek.

 

 

Zeynep Atılgan Boneval